×
 • Lajme
 • Lajme

  SBAShK-u: 300 mësimdhënës që kanë sëmundje të mos punojnë gjatë pandemisë

  FrontOnline
  03 Shtator 2020

  Sot është marrë vendimi që mësimi në Kosovë të fillojë nga 14 shtatori.

  Kjo pasi që vendi vazhdon të ketë numër të lartë të vdekjeve dhe rasteve të prekura nga Covid-19, shkruan IndeksOnline.

  E sot është zhvilluar një takim për bashkërendimin e veprimeve në mes të ministrit të Arsimit Ramë Likaj, përfaqësuesve të SBAShK-ut dhe me drejtorët e Arsimit në komunat e Kosovës.

  Pas këtij takimi kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jashari ka thënë se në vazhdën e përgatitjeve duhet të shikohet mundësia që rreth 300 mësimdhënës që janë të prekur nga sëmundje të rënda, si kanceri, hemodializa, probleme të tjera si ato me mushkëri dhe zemër, të mos dalin në punë. Kjo siç ka thënë Jashari do të ishte fatale për ta.

  Andaj ata janë në pritje që edhe Ministria e Financave të lejoj që një numër prej 1 mijë mësimdhënësve të jenë të gatshëm të punojnë në këtë kohë të pandemisë, duke bërë kështu edhe zëvendësimin e atyre që nuk mund të jenë pjesë e këtij fillimviti shkollor, për shkak të shëndetit të tyre.

  “Qeveria e Kosovës, duhet të lëshoj një kontingjent të hollash për këta mësimdhënës që të dihet mirë nga secila drejtori se cilët janë. Qeveria e ka votuar propozimin e ministrit Likaj, dhe besoj që ministrja e Financave dhe Qeveria duhet të lejoj, ashtu sic ka ndodhur edhe me mantel bardhët. Duhet ditur se kur të merren këta mësimdhënës, nga kush do të paguhen.

  Jashari ka deklaruar po ashtu se i kanë kërkuar institucioneve përgjegjëse që fillimisht një test tu bëhet mësimdhënësve që janë më dobët nga shëndeti, për të parë nëse janë apo jo të prekur nga Covid-19.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...
  Lajme01 Mars 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka paraqitur konkluzionet e tryezës të sotme për gjendjen...
  Lajme01 Mars 2024
  Atilla Kardesh, ish-burri i ish-miss Kosovës, Drenusha Latifi, është intervistuar nga policia në cilësinë e të dyshuarit, pasi i njëjti ka shkelur...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Lajme01 Mars 2024
  Në gjykimin ku Milorad Gjokoviq po akuzohet për krime lufte, dëshmitarët Shaban dhe Selman Gashi, të premten kanë deklaruar se në vitin...
  Sport01 Mars 2024
  Jose Peseiro, i cili çoi Nigerinë në finalen e Kupës së Kombeve të Afrikës, e ka lënë detyrën pas njëzet e dy muajsh. ...
  Lajme01 Mars 2024
  Ministri i Financave ka njoftuar se gjatë muajit shkurt janë regjistruar mbi pesë mijë të punësuar të rinj. Sipas Muratit kjo ka...
  Lajme01 Mars 2024
  Rusia nuk dëshiron që procesi i dialogut Kosovë-Serbi të përfundojë me sukses sipas projekteve të Perëndimit, thotë një raport i publikuar më...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.