×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rama për aktakuzën ndaj Thaçit e Veselit: Ai tekst barazoi viktimën dhe xhelatin

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në Kuvend ka mbajtur fjalim për aktakuzën që Zyra e Prokurorit të Specializuar njoftoi se e ka dorëzuar për Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin.

  Rama ka folur për rëndësinë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, duke thënë se lufta e saj njihet botërisht si e drejtë dhe thotë se janë pjesëtarët e UÇK’së ata që zgjuan perëndimin dhe nxitën ndërhyrjen e NATO’s në luftën e Kosovës.

  “Është falë tyre që u imponua edhe reagimi me bomba i aleancës më të madhe ushtarake kundër mizorive të armatës së luftërave në jugosllavi”, ka thënë Rama.

  “Lufta e UCK’së sot nuk shfaqet madhështore vetëm nga pikëpamje e historisë sonë, por edhe nga këndvështrimi më i thelllë i drejtësisë ndërkombëtare”

  Rama thotë se duke u publikuar njoftimi për aktakuzë ndaj Presidentit Thaci dhe ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, u barazuan shqiptarët si viktimë me ushtrinë serbe, që ishte agresori.

  “Pas 21 vjetësh del një tekst që në mënyrë haptas indinjuese vë një shenjë barazimi mes viktimës dhe xhelatit. Fjala barazim është e butë sepse në fakt është përmbytur komplet peshorja”, ka thënë Rama.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha se Kosova dhe Serbia nuk mund të përparojnë në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Inspektorët e Tregut të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë gjatë inspektimeve të rregullta në terren kanë evidentuar produkte të cilat në...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, bashkë me nënkryetaren e kësaj partie, Vlora Çitakun, takuan të dërguarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor,...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka pritur në takim emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. LDK ka njoftuar se në takim...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka shkuar për ngushëllime të familja e Shkumbin Hebibaj, që vdiq dje pasi u godit nga një...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Financave Hekuran Murati ka thënë se në vitin 2023 është lidhur me internet ‘broadband’ fshatin e fundit të mbetur. Kështu,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur i vdekur në bodrumin e një ashensori të një ndërtese në rrugën Gjilan-Kamenicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. 33 anëtarë të kuvendit komunal...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.