×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Qytetarët i besojnë Amerikës në dialog, e jo përfaqësuesit të shtetit që nuk e njeh Kosovën

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Me këto fjalë, Presidenti i atëhershëm i Amerikës, Bill Clinton, i ishte drejtuar botës më 1999.

  Përmes tyre, ai dëshironte të njoftonte të gjithë opinionin se ushtria amerikane dhe NATO, kanë nisur bashkërisht bombardimet në Kosovë –  me qëllim që të ndalin regjimin e egër të Millosheviqit që po mbyste civilë të pafajshëm atje.

  Bombardimet 78 ditore, që nisën pikërisht në ditën kur presidenti i shtetit më të fuqishëm në botë e dha deklaratën e tij, i detyruan forcat serbe të largohen nga Kosova.

  E ndihma vendimtare që dha Amerika në çlirimin e shtetit të tyre, para 21 vjetëve, kosovarët, po i bëjnë të mendojnë se edhe tash duhet besuar më parë asaj në dialogun Kosovë-Serbi sesa Bashkimit Evropian.

  “Së pari Zotit i kofshim falë që na ka falë, të dytit Amerikës, që na ka hjek prej shkaut”, u shpreh një qytetar.

  Si ky, njëjtë mendon edhe një qytetar tjetër, i cili përmend dy arsye se pse nuk i beson BE-së.

  “Gjithsesi, Amerikës, ajo na ka çliruar. Nuk i besojmë BE-së sepse disa shtetet të saj nuk e kanë pranuar shtetin e Kosovës, nuk i besohet një diplomati që shteti i tij nuk e ka pranuar Kosovën”, tregoi ai për Front Online.

  Por jo të gjithë mendojnë kështu.

  Dikush thotë se Kosova pa përkrahjen e të dyja vendeve  nuk mund të ketë sukses në asnjë proces.

  “Duhet të ju besojmë dyjave, pa asnjërën s`mundemi të shkojmë askund”, u shpreh ai.

  Të ndarë në dysh janë edhe liderët institucional e ata partiakë në vend.

  Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, thotë se dialogu duhet të drejtohet nga Amerika.

  Në të njëjtën linjë me të janë edhe dy partitë e tjera PDK e AAK.

  Ndryshe prej tyre, kryeministri Hoti është treguar më i matur, duke kërkuar bashkërendim të qëndrimeve midis këtyre dy vendeve partnere sa i përket dialogut me Serbinë.

  Po kështu janë shprehur edhe në Vetëvendosje.

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, lidhur me projektin e ndërtimit të stadiumit të qytetit, ka theksuar disa çështje kritike që...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë sonte në Tiranë se “heqja e dinarit është një përpjekje e qartë e Kurtit për...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-miss Kosova, Drenusha Latifi, ka rrëfyer se ka qenë viktimë e dhunës fizike nga bashkëshorti i saj. Ajo ka ndarë edhe fotografi...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Alim Rama, bashkë me anëtarë të tjerë të kësaj partie kanë pritur delegacionin e Partisë së Veprimit...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla, në një postim në platformën X...
  Sport28 Shkurt 2024
  Napoli është rikthyer te fitoret në Serie A pas tri ndeshjeve radhazi pa shijuar tri pikët. Kampioni në fuqi i Italisë mposhti...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Fatmir Çollaku, njohës i fushës së sigurisë, tha se është pozitive që Tirana zyrtare po merr vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe jo vetëm...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Aleancën dhe grupin opozitar rreth saj qytetarët po e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.