×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Qeveria zvicerane thotë se ekonomia e vendit mund t’i humbë mbi 100 miliardë dollarë

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Qeveria e Zvicrës ka thënë se ekonomia e vendit mund t’i humbë më shumë se 100 miliardë dollar për shkak të rënies së shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

  Ekzekutivi pret që prodhimi vendor gjatë këtij viti të jetë rreth 652 miliardë franga zvicerane, ndonëse në dhjetor ishte paraparë që kjo shifër të ishte 712 miliardë franga. Për vitin 2021, qeveria pret që prodhimi vendor të jetë në vlerën e 688 miliardë frangave, kurse më parë ishte paraparë që kjo shifër të ishte 725 miliardë.

  “Në aspektin e prodhimit vendor për kokë banori, rënia do të jetë po aq e rëndë sa në vitet e shtatëdhjeta, nëse jo më e keqe”, tha ekonomisti qeveritar, Ronald Indergand. “Do të nevojiten vite për ta tejkaluar këtë. Ekonomia do të kthehet në nivelin e mëparshëm në vitin 2022”, shtoi ai.

  Ai foli pasi Sekretariati për Çështje Ekonomike parashikoi tkurrje të ekonomisë për 6.2 për qind gjatë këtij viti para se ekonomia të rimëkëmbet vitin e ardhshëm, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

  Ekonomisti tha se ekonomia e orientuar nga eksporti mund të ketë nevojë për më shumë kohë për t’u rimëkëmbur për shkak të rënies ekonomike në vendet e tjera.

  Arif Vladi me 17 shkurt në hotel Lake Side
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.