×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Qeveria japoneze konfirmon braktisjen e një sistemi amerikan mbrojtës antiraketor

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Qeveria japoneze konfirmoi sot braktisjen e vendosjes ë tokën e saj të sistemit amerikan mbrojtës antiraketë ”Aegis Ashore”, 10 ditë pasi kishte njoftuar ndërprerjen e këtij programi të kushtueshëm dhe të kontestuar.

  “Këshilli kombëtar i sigurisë ka diskutuar për këtë çështje dhe arriti në përfundimin se vendosja e Aegis Ashore (…) duhet të anulohet”, theksoi ministri i Mbrojtjes, Taro Kono gjatë një takimi të Partisë liberal-demokrate të kryeministrit, Shinzo Abe.

  Miratuar në vitin 2017 nga qeveria Abe, në një kohë kur Koreja e Veriut kishte shtuar provat balistike në afërsi të Japonisë, blerja dhe mbajtja për 30 vjet e këtij sistemi tokësor me prodhim amerikan, Lockheed Martin ishte vlerësuar me 4,2 miliardë dollarë.

  Dy sisteme të këtij lloji u vendosën në tokën japoneze, një në rajonin e Akitas, në veri dhe tjetri në rajonin e Yamaguchit, në perëndim.

  “Devolli Corporation” shpallet Punëdhënësi, Eksportuesi dhe Tatimpaguesi i vitit 2023, e vetmja korporatë që rrëmben tri çmimet e OEK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Rebelët Houthi të Jemenit kanë thënë se kanë nisur sulmet ndaj tre anijeve në Oqeanin Indian dhe Detin e Kuq. Ata thanë...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Koreja e Veriut ka thënë të hënën se kanë dështuar përpjekjet e saj për ta dërguar një satelit tjetër spiun në orbitë....
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Lajme28 Maj 2024
  Analisti politik, Artan Muhaxhiri, për FrontOnline thotë se puna dhe se si e kanë marrë pushtetin kryetarët në komunat veriore, ka qenë...
  Lajme28 Maj 2024
  Deputetja e AAK-së¸Time Kadrijaj, për FrontOnline thotë se nuk ka ndonjë raport që vlerëson punën e katër kryetarëve të komunave veriore. ‘’Nuk...
  Lajme28 Maj 2024
  Faton Klinaku, ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL e UÇK-së, ka thënë se Prokuroria e Speciales ka marrë para nga Rusia...
  Lajme28 Maj 2024
  Në Gjykatën Speciale në Hagë sot do të vazhdojë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së, i njohur si rasti “Thaçi dhe të...
  Lajme28 Maj 2024
  Sot në orën 18:00, mbahet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, thuhet në njoftimin dërguar mediave. Në këtë ngjarje pritet të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.