×
Etiketë: amerikan
Lajme30 Shtator 2020
Ambasadori i ShBA’ve në Beograd, Anthony Godfrey, ka thënë se Marrëveshjen e Washingtonit e sheh si zotim politk dhe jo si një marrëveshje ligjërisht të obligueshme sepse idea për një normalizim ekonomik është e rëndësishme...
Bota/Rajoni29 Shtator 2020
Në mesin e tensioneve të Greqisë me Turqinë, sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo njoftoi se luftanija gjigante amerikane USS Hershel “Woody Williams” do të ankorohet rregullisht në bazën detare të SHBA-së në Souda te...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Eksperti i lartë i sëmundjeve infektive, Anthony Fauci, thotë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës ende janë në valën e parë të pandemisë së koronavirusit, ndërsa vendi po kalon nëpër një “sfidë” teksa po hyn...
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
‘Një jashtëtokësor u vra afër një baze ushtarake amerikane në vitin 1978’, sipas ish-majorit të forcave ajrore amerikane George Filler. Raporti i një oficeri ushtarak në pension mbi incidentin e pretenduar përshkruhet në detaje në...
Lajme23 Shtator 2020
Drejtori i Zyrës së Protokollit të Shtetit, Orhan Hajrizi, ka folur rreth asaj se pse nuk është organizuar një darkë për delegacionin amerikanë të DFC-së që ka ardhur në Kosovë bashkë me të dërguarin e...
Lajme23 Shtator 2020
Ushtarët Amerikanë të Komandës Rajonale të KFOR-it Lindje dhuruan dje një shesh lojërash për shkollën fillore "Osman Rama". Koloneli Noel Hoback, zëvendës komandant për Komandën Rajonale të KFOR Lindje kryesoi ceremoninë dhe preu shiritin së...
Lajme23 Shtator 2020
Berat Rukiqi, kryetar i Odës Ekonomike në Kosovë, ka treguar se cilët sektorë pritet të përfitojnë nga marrëveshja e financimit amerikan, që u nënshkrua më 4 shtator në Uashington. Me anë të një postimi në...
Lajme22 Shtator 2020
Delegacioni i qeverisë amerikane i kryesuar nga Emisari Special, Richard Grenell është takuar me presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq dhe kryeministren Ana Brnabic. Pas këtij takimi, presidenti serb, Aleksandër Vuciq ka deklaruar se që nga...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Në rezidencën e ambasadorit amerikan në Beograd, Anthony Godfrey është mbajtur takimi i përfaqësuesve të odave ekonomike të Kosovës dhe Serbisë me delegacionin e Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit të Shteteve të Bashkuara. Në...
Lajme21 Shtator 2020
Sot në Prishtinë do të qëndrojë i dërguari Special i presidentit Donald Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell. Ambasadori Grenell në Kosovë do të jetë bashkë me shefin e Korporatës...
Lajme20 Shtator 2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pret nesër në takim delegacionin e Qeverisë së SHBA-ve, të udhëhequr nga kryeshefi ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA (DFC) Adam Boehler. Delegacionit do t’i bashkohen...
Lajme19 Shtator 2020
Ushtarët e KFOR-it amerikan gjatë ditës së sotme kanë përuruar një kënd lojërash në fshatin Lebanë të komunës së Prishtinës. Projekti u iniciua dhe finalizua nga Ekipi Italian i Ndërlidhjes dhe Monitorimit që operon në...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Kina i ka ngritur në ajër 18 aeroplanë luftarakë në hapësirën e Ngushticës së Tajvanit gjatë vizitës së të dërguarit amerikan në ishull. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se dy bombardues dhe 16 aeroplanë...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.