×
 • Lajme
 • Lajme

  Fabrika, industria e plumbit, teknologjia 5G – Detaje se çka përfiton Kosova nga financimi amerikan

  FrontOnline
  23 Shtator 2020

  Berat Rukiqi, kryetar i Odës Ekonomike në Kosovë, ka treguar se cilët sektorë pritet të përfitojnë nga marrëveshja e financimit amerikan, që u nënshkrua më 4 shtator në Uashington.

  Me anë të një postimi në Facebook, Rukiqi ka përmendur Brezovicën, Rugovën, Fabrikën e Baterive, Industrinë e Ushqimit e Përpunimin e Plumbit.

  Tutje ai ka thënë se nga marrëveshja e financimit, Kosova do të përfitojë edhe në teknologjinë 5G.

  Rukiqi ka shtuar se janë krijuar të gjitha mundësitë, teksa Kosovës i mbetet që të zhvillojë projekte të mira dhe fizibile.

  Postimi i plotë:

  Sektoret dhe projektet me mundesi te perfitimit te financimit amerikan:

  – Brezovica

  – Rugova (Borea)

  – Fabrika e baterive

  – Termocentrali me LNG (Gas Natyror)

  – Industria e perpunimit te ushqimit

  – Qendra e logjistikes

  – IT (per global supply chains)

  – Perpunimi i plumbit

  – Sektori automativ

  – Teknologjite 5G

  – etj

  Mundesite jane, neve na mbete te zhvillojme projekte te mira dhe fizibile.

  Fillon zyrtarisht Big Brother VIP Kosova 2, mirëpritet me duartrokitje nga publiku në studio
  Nga Rubrika
  Lajme21 Shkurt 2024
  Spitali i Përgjithshëm “Isa Grezda” në Gjakovë, ka reaguar në lidhje me rastin e vajzës 4-vjeçare që ka vdekur të martën në...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Musa Damati, avokat i deputetit të AAK-së, Pal Lekaj, ka deklaruar se aktakuza e Prokurorisë ndaj kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca, nuk...
  Front TV21 Shkurt 2024
  Zëvendëskryetari i Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës, Salih Zyba, nuk ka dhënë shumë detaje se për çfarë është diskutuar në...
  Të tjera
  Front TV21 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë, Jorn Rohde, ai francez, Olivier Guerot dhe ambasadori i Italisë, Antonello De Riu, kanë shkuar në Qeveri të Kosovës...
  Vip21 Shkurt 2024
  Aktori dhe komediani Eewen Macintosh, i cili luajti Kit Bishop në serialin "The Office", vdiq në moshën 50-vjeçare. Ewan Mackintosh ishte më...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Alexei Navalny mund të jetë vrarë nga një grusht në zemër, një teknikë e përdorur dikur nga agjentët sekret në kohën e...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Me propozim të prokurorit special Ilir Morina, është mbyllur për publikun gjykimi ndaj të akuzuarit Dejan Raciq, i cili ngarkohet për dhunim...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryeparlamentari, Glauk Konjufca ka zgjedhur të mbrohet në heshtje, në seancën gjyqësore me akuzën për hedhje të gazit lotsjellës disa vite më...
  Ekonomi21 Shkurt 2024
  Sot po flasim për derivate. Por jo për çdo lloj derivati, po flasim për derivatet e Petrol Company. Me derivatet e kësaj...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.