×
 • Lajme
 • Lajme

  Qeriqi: Gjykata Speciale bëri skandal pasi e kuptoi se nuk ka argumente për të gjykuar luftëtarët e UÇK-së

  FrontOnline
  11 Shtator 2020

  Kryetari i Këshillit për mbrojtjen e të drejtave të veteranëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi, ka thënë se në Kosovë e kanë kryer punën gjykatat ndërkombëtare.

  Qeriqi në RTV Dukagjini ka thënë se është turp për Gjykatën Speciale që të bashkëpunojmë me kriminelë serb të luftës.

  Kryetari i Këshillit për mbrojtjen e të drejtave të veteranëve të UÇK-së ka thënë se shumë dëshmitarë të Speciales kanë shpifur në deklaratat e tyre dhe sipas tij këtë gjë tashmë e ka kuptuar edhe vet Gjykata.

  “Edhe Gjykata Speciale e ka kuptuar se nuk ka bazë dhe argumente për ta gjykuar ndonjë luftëtarë të UÇK-së…Në Kosovë kanë vepruar Gjykata e Hagës e janë kryer disa procese nga gjykatat e EULEX-it, që shumë persona pasi i kanë marrë nën hetim i kanë liruar si të pafajshëm. Tash këta [Gjykata Speciale] duke i pasur parasysh këto fakte janë detyruar të bëjnë këtë skandal”, tha ai.

  Qeriqi thotë se është parë edhe më herët se Gjykata Speciale ka ndikim politik ashtu siç është parë edhe me rastin e Thaçi.

  “Unë jam i sigurt se me dëshirën e tyre as zoti Thaçi e as zoti Veseli nuk do ta kishin votuar Gjykatën Speciale por kanë pasur presion të madh nga ndërkombëtarët për ta bërë një veprim të tillë”, tha ndër të tjera Xhevdet Qeriqi.

  Edhe një storie suksesi – PRINCE CAFFE lidh marrëveshje bashkëpunimi me kompaninë më të madhe në Kroaci të shitjes me…
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Sot në ora 13:30 Këshilli Qendror i Zgjedhjeve do të mbajë mbledhjen e radhës. Gjatë kësaj mbledhjeje do të shqyrtohet rekomandimi për...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot do të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendi të Kosovës. Rendi i ditës I. Miratimi i procesverbalit të mbledhjes së mëparshme...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot duke filluar nga ora 09:00 do të mbahet seanca ndaj Ministrit të Brendshëm të Kosovës, Xhelal Sveçla. Ai akuzohet për hedhje...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Sekretari Organizativ në PSD, Nol Nushi ka deklaruar se këtë vit nuk do të ketë zgjedhje në Kosovë. Sipas Nushit, zgjedhje të...
  Lajme01 Mars 2024
  Koordinatorja e Departamentit për Mbrojtje dhe Siguri Kombëtare në kuadër të Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Besa Kabashi-Ramaj, mban konferencë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Alexei Navalny do të varroset të premten në Moskë, mes masave të rrepta sigurie, dy javë pas vdekjes së tij të papritur...
  Lajme01 Mars 2024
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në bashkëpunim me Forumin Intelektual - Evropa 2023, organizojnë sot tryezën me temë “Gjendja e Arsimit në...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  43 persona kanë mbetur të vdekur pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë shumëkatëshe në Bangladesh. Sipas mediave lokale, zjarri filloi në...
  Lajme01 Mars 2024
  Të martën, çështja e dinarit ktheu në tryezën e dialogut Kosovën dhe Serbinë. Por, për dallim nga herët e tjera takimi nuk...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.