×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Putin dhe Vuçiq flasin për Kosovën, kërkohet një marrëveshje e pranueshme për Serbinë

  FrontOnline
  10 Shtator 2020

  Presidenca ruse ka dhënë detaje se çka është biseduar sot në telefon mes presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq dhe atij rus, Vladimir Putin.

  Në një njoftim të lëshuar para pak minutash, presidenca ruse ka thënë se biseda është fokusuar kryesisht në marrëveshjen Kosovë-Serbi.

  Siç ka nënvizuar Putin, marrëveshja duhet të jetë e bazuar në parimet e një kompromisi të balancuar.

  “Biseda është fokusuar në çështjen e Kosovës. Vuçiq ka informuar presidentin e Rusisë për bisedimet që ka pasur në Uashington më 4 shtator dhe më 7 shtator. Putin rikonfirmoi pozicionin e rusisë për parimet e një marrëveshjeje të balancuar që duhet të jetë e pranueshme nga Serbia dhe e aprovuar nga Këshilli i Sigurimit në OKB”, thuhet në njoftim.

  Ndryshe, kjo është biseda e parë që presidentët e dy shteteve aleate e zhvillojnë pas marrëveshjes së 4 shtatorit mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington.

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Lajme24 Qershor 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, kërkoi veprime konkrete për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor gjatë...
  Lajme24 Qershor 2024
  Tarik Kurgash, një polic i gjeneratave të reja të Policisë së Kosovës, është i arrestuari nën dyshimet për shkaktimin e aksidentit me...
  Kronika24 Qershor 2024
  Një person është arrestuar nga policia e rajonit të Gjakovës, pasi që ky i fundit dyshohet se tentoi t’u jepte ryshfet 20...
  Të tjera
  Lajme24 Qershor 2024
  Në fillim të këtij muaj patën filluar renovimet e sallës plenare të Kuvendit të Kosovës. E që nga ajo kohë nuk ka...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se nga e marta mund të ketë grevë të punëtorëve...
  Lajme24 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, rreth takimit të së enjtes të Nivelit të Lartë në Bruksel...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në Luksemburg, ka marrë pjesë në takimin e rregullt të Ministrave...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, duke komentuar takimin e së mërkurës midis kryeministrit, Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq...
  Lajme24 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës sot ka mirëpritur konferencën e 14-të kryetarëve të Gjykatave Supreme të Evropës Qendrore dhe Lindore, e cila u...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.