×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Pse duhet të hani kos në mëngjes – Vlerat fantastike për shëndetin

  FrontOnline
  17 Shtator 2020

  Kosi është një nga ushqimet e bulmetit më të konsumuara nga shqiptarët.

  Ai nuk bëhet kurrë i mërzitshëm sepse mund të kombinohet në mënyra e shije të ndryshme.

  Kosi mund të hahet me të ëmbla dhe të kripura, në mëngjes, drekë apo edhe darkë për një vakt të lehtë.

  Kosi është i pasur me kalium, kalçium, magnez, vitaminë B2 dhe B12.

  Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për vlerat befasuese të ngrënies së kosit në mëngjes ose pas tij.

  Sistemi tretës

  Kosi përmirëson tretjen dhe konsumi ditor i tij veçanërisht në mëngjes, mbron sistemin tretës nga toksinat dhe bakteret.

  Ai qetëson sistemin e rënduar nga inflamacioni dhe dëmet e shkaktuar prej tij.

  Imuniteti

  Kosi ka aftësinë të mbrojë imunitetin dhe ta bëjë atë më të fortë.

  Imuniteti është më i fortë sepse kosi përmban minerale të dobishme si zinku, magnezi dhe seleniumi.

  Tensioni i lartë i gjakut

  Sipas të dhënave të AgroWeb.org kaliumi tek kosi ndihmon në eliminimin e kripës së tepërt nga organizmi.

  Në këtë mënyrë, kosi ndihmon në uljen e tensionit të gjakut dhe shëndetin e zemrës.

  Infeksionet

  Kosi është veçanërisht një aleat i grave sepse parandalon mykun dhe infeksionet në organet gjenitale.

  Kosi përmban lactobacile, baktere që frenojnë rritjen e infeksioneve dhe mykut.

  Kockat

  Një filxhan me kos përmban 275 mg kalçium.

  Për këtë arsye nëse e konsumoni që në mëngjes, u keni dhënë kockave forcën e duhur.

  Bakteret E

  wkëqija

  Kosi përmban probiotikë që eliminojnë mikro-organizmat nga sistemi tretës.

  Nëse vuani nga fryrjet në stomak ose diarea, është e këshillueshme që të hani kos që në mëngjes.

  Kos pas aktivitetit fizik

  Proteina tek kosi i jep muskujve amino acidet që u duhen për tu rimëkëmbur pas një aktiviteti të caktuar fizik.

  Pas këtij të fundit, energjia e trupit është në rënie dhe kosi e rikthen atë.

  Alergjitë

  Foshnjet e grave shtatzëna që konsumojnë kos rregullisht, janë më pak të prekur nga alergjitë, thotë një studim mbi rolin e kosit.

  Sipas studimit, të cilit i referohet AgroWeb.org fëmijët që ushqehen me kos rregullisht janë më pak të rrezikuar nga infeksionet dhe alergjitë.

  Rënia në peshë

  Kosi përmban pak kalori. Për më tepër, falë konsumit të tij, qelizat e yndyrës prodhojnë më pak kortizol, gjë që e nxit organizmin humbasë më shumë kilogramë.

  Kaviteti

  Kosi i mbron dhëmbët nga kaviteti.

  Ai përmban acid laktik që i mbron mishrat e dhëmbëve nga mbetjet ushqimore dhe bakteret./AgroWeb.org

  Black Friday në NimiTV | 13 muaj abonim për vetëm 6€ muaji
  Nga Rubrika
  Lifestyle27 Shkurt 2024
  Ngrënia e disa ushqimeve mund të ndikojë në shëndetin e zemrës. Deri më tani, disa studime kanë treguar se një dietë e...
  Lifestyle27 Shkurt 2024
  Katie Rogers, e cila mbulon Shtëpinë e Bardhë thotë për ‘New York Times’, Biden e ka pushtuar rrethin e tij të ngushtë...
  Lifestyle26 Shkurt 2024
  Dashi Perspektivat ne jetën tuaj ne çift janë shume te mire gjate kësaj dite. Do i besoni me tepër njeri-tjetrit dhe do...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.