×
Etiketë: hani
Lifestyle24 Shtator 2020
Pse të mos pini ujë kur të hani ëmbëlsira? Pirja e ujit gjatë ngrënies së ëmbëlsirave arrin të rrisë në shkallë shumë të lartë nivelet e sheqerit në gjak. Rritja e niveleve të sheqerit në...
Lifestyle17 Shtator 2020
Kosi është një nga ushqimet e bulmetit më të konsumuara nga shqiptarët. Ai nuk bëhet kurrë i mërzitshëm sepse mund të kombinohet në mënyra e shije të ndryshme. Kosi mund të hahet me të ëmbla...
Lifestyle15 Shtator 2020
Të gjithë e kemi dëgjuar paralajmërimin se nuk duhet të hash darkë pas orës tetë, ose do të shtosh në peshë. Por metabolizmi ynë nuk është se ndalon së punuari në darkë. Prandaj çelësi i...
Lifestyle07 Shtator 2020
Kolesteroli i lartë është një faktor kyç në cënimin e shëndetit të zemrës, por mjekët paralajmërojnë se ai ndikon ndjeshëm në rënien e dendësisë kockore. Sipas kërkimeve shkencore të cilave u referohet AgroWeb.org, nivelet e...
Lifestyle07 Shtator 2020
Kur flasim për karbohidratet, zakonisht asociacioni i parë që na bie në mend është që do të shtojmë peshë trupore Mirëpo, karbohidratet gjithsesi i janë të nevojshme organizmit, bashkë me proteinat dhe fibrat përbëjnë “trininë...
Lifestyle22 Gusht 2020
Në fillimet e kultivimit të saj, njerëzit e përdornin karotën për kura mjekësore. Më vonë e kuptuan se ajo kishte një potencial të shkëlqyer në kuzhinë. Karota ka të paktën 5000 vjet që rritet mbi...
Lifestyle17 Korrik 2020
Si organi më i madh në trup, lëkura jonë e shëndetshme mund të përfitojë nga e njëjta ushqim që marrim nga ushqimet që kanë një efekt pozitiv në zemrën tonë dhe organet e tjera kryesore....
Bota/Rajoni09 Korrik 2020
Rishi Sunak, kancelar në qeverinë e kryeministrit britanik Boris Johnson ka paraqitur një paketë ndihme për vendin e prekur nga koronavirusi. Për ushqimet në pijet apo restorantet, britanikët do të paguajnë gjysmën kurse pronarët do...
Lifestyle08 Korrik 2020
Ne tanimë e dimë se ushqimi i shpejtë, nuk është i duhur kur bëhet fjalë për të ngrënë shëndetshëm, megjithatë shumë persona janë të varur nga shija e tyre. Duke marrë parasysh fluksin dhe intensitetin...
Lifestyle07 Korrik 2020
Djathi, edhe në të kaluarën ka qenë një nga produktet e bulmetit më të rekomanduara nga mjekët, për shkak të vlerave shëndetësore që ka. Por e kishit menduar ndonjëherë se kur është koha më e...
Lifestyle06 Korrik 2020
Shalqinjtë janë një nga ushqimet më freskuese dhe më të shijshme për t’u shijuar në një ditë të nxehtë vere. Sigurisht, shumica prej nesh i heqim farat ndërsa e presim shalqirin. Pavarësisht nëse kemi frikë...
Lifestyle06 Korrik 2020
Imagjinojeni këtë: më në fund filloni të hani sanduiçin tuaj të preferuar dhe vini re bukën e mykur! Kjo me siguri ju ka ndodhur një herë ose dy herë, dhe me shumë mundësi jeni shqetësuar...
Lifestyle26 Qershor 2020
Disa artikuj treten shpejt, disa më ngadalë, prandaj disa kombinime të ushqimeve janë të dëmshme për lukthin Disa artikuj nuk do të duhej t’i hani bashkë, sepse kanë shije dhe energji të ndryshme, kështu që...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.