×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Peruja tani ka më shumë raste me Coronavirus sesa Italia

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në Peru ka arritur në 240,908, që është shifër më e lartë sesa Italia – që për një kohë të gjatë ishte vendi më i goditur në Europë.

  Peruja tani është vendi i dytë në botë për nga numri i rasteve të konfirmuara pas Brazilit që numri i përgjithshëm ka arritur gati në 1 milion. Shifra e vdekjeve në Peru ka arritur në 7257, që është shumë më e ulët se e Brazilit që deri tani ka regjistruar më shumë se 45,000 vdekje.

  Amerika Latine është aktualisht epiqendra e pandemisë me më shumë se katër milionë raste të konfirmuara – derisa vendet më të goditura janë Brazili, Peruja dhe Kili.

  Ekspertët shëndetësorë besojnë se shifrat reale në të gjitha këto shtete është akoma më e lartë.

  Peruja sapo ka zgjatur bllokimin deri më 30 qershor dhe numri në infeksionet e përditshme duket se është në një trend në rënie.

  Shifra e fundit ditore prej rreth 3700 rastesh është vetëm gjysma e asaj që ishte në fund të majit – në kulmin e krizës.

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur i vdekur në bodrumin e një ashensori të një ndërtese në rrugën Gjilan-Kamenicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. 33 anëtarë të kuvendit komunal...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore e Prishtinës, ua ka vazhduar edhe për dy muaj, Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës, të cilët dyshohen për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.