×
 • Lajme
 • Lajme

  Osmani: Organizimi i zgjedhjeve të Serbisë pa ratifikim nga Kuvendi, shkelje e Kushtetutës

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani ka thënë se ekziston një rezolutë e miratuar në Kuvendin e Kosovës që është kundër mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë.

  “Në vitin 2012 Kuvendi i Kosovës ka miratuar rezolutë kundër mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë duke vlerësuar që është shkelje e Kushtetutës, ligjeve në Kosovë, si dhe praktikave dhe marrëveshjeve ndërkombëtare. Ajo rezolutë i pati marrë 76 vota në vitin 2012, pra ka marrë vota edhe nga pushteti i atëhershëm dhe opozita”.

  “Për fat të keq që nga atëherë janë mbajtur zgjedhjet e Serbisë në Kosovë. Por, fakti që janë mbajtur nuk i bën as të ligjshme dhe as në përputhje me Kushtetutën dhe praktikat ndërkombëtare”.

  Kryeparlamentarja i ka reaguar kryeministrit Avdullah Hoti i cili tha se “zgjedhjet janë organizuar nga OSBE-ja”.

  Ajo ka thënë se një gjë e tillë është shkelje kushtetuese për shkak që delegimi i kësaj detyre nuk është ratifikuar paraprakisht në Kuvend.

  “Nëse përmendet OSBE-ja, si organizatë ndërkombëtare që e merr përsipër një detyrë të tillë, ju e dini që me Kushtetutën tonë delegimi i detyrave sovrane të institucioneve tona në raport me një organizatë ndërkombëtare mund të bëhet vetëm me ratifikim nga ky kuvend. Ka pasë raste kur në të kaluarën është deleguar ndonjë kompetencë e institucioneve të Kosovës tek organizmat ndërkombëtarë, por kurrë pa i marrë 80 vota në këtë Kuvend. Të delegohet sovraniteti tek OSBE-ja, me gjithë dashamirësinë për këtë organizatë, pa ratifikim në Kuvend nuk është në përputhje me Kushtetutën”.

  Osmani ka pasë edhe disa pyetje për Qeverinë e Kosovës.

  “Cila është baza ligjore? Cila është baza kushtetuese? Cila konventë ndërkombëtare e lejon mbajtjen e këtyre zgjedhjeve? Do të mund të flisnim për praktika ndërkombëtare sikur të kishim marrëdhënie diplomatike me Serbinë, dhe sikur ata të kishin ambasadë ose konsullatë të hapur në Kosovë ku qytetarët me dy shtetësi do të mund të votonin. Meqë një gjë e tillë nuk ekziston është mirë të sqarohet në këtë Kuvend pse është shkelur vullneti i këtij Kuvendi i bërë i qartë në vitin 2012 për mosmbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në territorin e Kosovës”.

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/190661312352125/

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Safet Gërxhaliu, ish ktyetari i OEK thotë se diaspora është arteria kryesore e të hyrave të Kosovës. Ai thotë për “Front Online”...
  Lajme25 Maj 2024
  Në tre muajt e fundit të vitit 2023, remitencat apo dërgesat nga bashkëatdhetarët kanë shënuar vlerën prej në 1.3 miliardë euro, një...
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-ministri i jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se Spanja po refuzon ta njohë pavarësinë e Kosovës, duke e përmendur si...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Një rast i pazakontë i lajmërimit të rremë ka ndodhur në Fushë Kosovë. Policia e Kosovës në raportin 24-orësh njofton se një...
  Lajme25 Maj 2024
  Kadri Kastrati, ish-komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, ka thënë për Front Online se rrugën e Kosovës drejtë NATO-s nuk mund...
  Lajme25 Maj 2024
  Aplikimi i Kosovës për të qenë anëtare e asocuar në Asamblenë Parlamentare të NATO-s do të jetë në agjendë në takimin e...
  Lajme25 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2468 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Blakaj: Institucionet s’kanë bërë mjaftueshëm për dokumentimin e krimeve të luftës, shumë prova janë zhdukur Institucionet e Kosovës po fajësohen se nuk...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.