Gjuha:
×
Etiketë: kushtetutës
Lajme29 Shtator 2020
Puna në kuadër të dialogut midis Kosovës dhe Serbisë është në vazhdim e sipër në Bruksel, edhe pse takimet që janë planifikuar për këtë javë, nuk janë mbajtur, tha Peter Stano, zëdhënës i BE-së për...
Lajme18 Shtator 2020
Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi ka thënë se deputetët duhet të kursehen nga deklarimet e tilla në seancë. Ai gjatë interpelancës me temën për hyrjen e xhandarmërisë serbe në Karaçevë të Kamenicës,...
Lajme18 Shtator 2020
Partitë opozitare në vend janë shprehur më të gatshme që të shkojnë në zgjedhje të parakohshme, se sa t’i bashkohen LDK-së në qeverisje. As AAK-ja nuk e do LDK-në për të qeverisur, nëse kjo e...
Lajme07 Shtator 2020
Lëvizja Vetëvendosje ka kujtuar 7 Shtatorin, përkatësisht 30-vjetorin e Kushtetutës së Kaçanikut. Në një postim në Facebook thuhet se sot, u bënë 30 vjet qëkur delegatet e Kuvendit të Kosovës, në Kaçanik miratuan Kushtetutën e...
Lajme07 Shtator 2020
Sot në Kuvendin e Kosovës do të shënohet 7 Shtatori, respektivisht 30-vjetori i Kushtetutës së Kaçanikut. Në këtë solemnitet do të marrin pjesë delegatë të përbërjes së atëhershme të Kuvendit të Kosovës që morën pjesë...
Lajme25 Gusht 2020
Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i ka propozuar Kuvendit të Kosovës amandamentimin e një neni të Kushtetutës së Kosovës që ka të bëjë me mandatin e Dhomave të Specializuara. Në dokumentin e siguruar...
Lajme25 Korrik 2020
Kujtim Shala i Lidhjes Demokratike të Kosovës po thotë se procesi i dialogut me Serbinë është një kusht dhe jo dëshirë origjinare e Kosovës. Ai thotë se një dialog i tillë si kusht, duhet shfrytëzuar...
Lajme23 Qershor 2020
Kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani ka thënë se ekziston një rezolutë e miratuar në Kuvendin e Kosovës që është kundër mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë. “Në vitin 2012 Kuvendi i Kosovës ka miratuar...
Lajme15 Qershor 2020
Vetëm katër muaj pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, më 15 qershor 2008, ka hyrë në fuqi kushtetuta e saj si akti më i lartë juridik, e cila përcakton Kosovën shtet të pavarur, sovran, demokratik,...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.