×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSH: Fëmijët nga 6 deri 11 vjeç duhet të mbajnë maska në këto raste

  FrontOnline
  25 Gusht 2020

  Derisa miliona fëmijë po kthehen në shkollë në hemisferën veriore, Organizata Botërore e Shëndetit thotë se ata të moshës gjashtë deri në 11 vjeç duhet të mbajnë maska ​​në disa raste për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së koronavirusit.

  Rekomandimet e paraqitura të hënën pasojnë besimin e përhapur se fëmijët nën 12 vjeç nuk konsiderohen që përhapin virusin aq sa të rriturit.

  Fëmijët në përgjithësi përballen me simptoma më pak të rënda të virusit sesa të rriturit, me të moshuarit më të prekur ndaj infeksionit të rëndë dhe vdekjes.

  Tani OBSH thotë se vendimet nëse fëmijët e moshës gjashtë deri në 11 vjeç duhet të mbajnë maska ​​duhet të marrin parasysh faktorë siç janë nëse transmetimi COVID-19 është i përhapur në zonën ku jeton fëmija; aftësia e fëmijës për të përdorur me siguri një maskë; dhe mbikëqyrjen e të rriturve kur marrin ose heqin maskat.

  “Për fat të mirë, pjesa dërrmuese e fëmijëve që janë të infektuar me virusin duket se kanë sëmundje të butë ose infeksion asimptomatik, dhe ky është një lajm i mirë,” tha Maria Van Kerkhove, shefe teknike e programit të urgjencave të agjencisë shëndetësore të KB.

  Ajo ende paralajmëroi se disa fëmijë mund të zhvillojnë raste të rënda të koronavirusit dhe madje edhe të vdesin.

  Ndryshimi vjen pasi infeksionet e konfirmuara COVID-19 në të gjithë botën kanë tejkaluar 23 milion dhe vdekjet e konfirmuara kanë kaluar 809,000, sipas një raporti nga Universiteti Johns Hopkins.

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Njëmbëdhjetë persona janë shtruar në spital dhe rreth 130 janë evakuuar pasi një zjarr i madh shpërtheu në një ndërtesë banimi në...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Ndarja e fondeve për Ukrainën është thelbësore. Kështu deklaroi kreu i Pentagonit, Lloyd Austin, duke nënvizuar se nëse Ukraina humbet luftën, vendet...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Pas vrasjeve të ditës së djeshme të banorëve të Gazës nga ushtria izraelite, kur mbetën të vdekur më shumë se 100 palestinezë,...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputetët opozitarë  e kanë quajtur gabim të rëndë mospjesëmarrjen e kryeministrit në këtë Samitin rajonal që u mbajt në Tiranë, ndërkaq kërkojnë...
  Lajme01 Mars 2024
  Sekretari Organizativ në PSD, Nol Nushi ka deklaruar se këtë vit nuk do të ketë zgjedhje në Kosovë. Sipas Nushit, zgjedhje të...
  Lajme01 Mars 2024
  Koordinatorja e Departamentit për Mbrojtje dhe Siguri Kombëtare në kuadër të Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Besa Kabashi-Ramaj, mban konferencë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Alexei Navalny do të varroset të premten në Moskë, mes masave të rrepta sigurie, dy javë pas vdekjes së tij të papritur...
  Lajme01 Mars 2024
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në bashkëpunim me Forumin Intelektual - Evropa 2023, organizojnë sot tryezën me temë “Gjendja e Arsimit në...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  43 persona kanë mbetur të vdekur pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë shumëkatëshe në Bangladesh. Sipas mediave lokale, zjarri filloi në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.