[wp-story]

Bota/Rajoni

“Nuset” protestojnë në Romë kundër kufizimeve të Coronavirusit

“Nuset” protestojnë në Romë kundër kufizimeve të Coronavirusit
14:48 | 07 Korrik 2020

Një grup i grave protestuan sot në Romë kundër masave të sigurisë ndaj koronavirusit që ndalojnë zhvillimin e dasmave të mëdha.

Një grup i grave të veshura si nuse protestuan në Romë të martën kundër masave të sigurisë ndaj koronavirusit që ndalojnë ceremonitë e mëdha fetare si dhe një martesë e madhe, raporton Cnn.

Ngjarja, e organizuar nga një shoqatë italiane e dasmave, u quajt “parakalim mobil i beqareve ose i pamartuarve”.

Rreth 15 gra mbanin shenja dhe pozonin para vendeve të famshme të Romës si Fontana di Trevi. Ato u fotografuan gjithashtu jashtë Parlamentit Italian, ku u bashkuan nga anëtarët e industrisë së dasmave të goditura shumë nga vendi, trasnsmeton lajmi.net.

Protestuesja Francesca Del Vechio, e cila është nga Napoli, i tha CNN se ajo ishte menduar të “martohej në shtator, por për shkak të kufizimeve të qeverisë na u desh të shtyjmë datën për të paktën një vit”.

Ajo tha se ndërsa ndryshimi i datës nuk ishte çështje, ajo do të dëshironte të martohej vitin e ardhshëm “pa kufizime”.

Brides wearing their wedding dress hold a flashmob protest against the postponement of their marriages due to the strict protocol of all religious ceremonies within the coronavirus pandemic, on June 7, 2020 by the Trevi fountain in Rome, as the country eases its lockdown aimed at curbing the spread of the COVID-19 infection, caused by the novel coronavirus. (Photo by Tiziana FABI / AFP) (Photo by TIZIANA FABI/AFP via Getty Images)
Brides wearing their wedding dress hold a flashmob protest against the postponement of their marriages due to the strict protocol of all religious ceremonies within the coronavirus pandemic, on June 7, 2020 by the Trevi fountain in Rome, as the country eases its lockdown aimed at curbing the spread of the COVID-19 infection, caused by the novel coronavirus. – Placards read “give us back the freedom to celebrate, church doors closed to wedding, a dream limited by restrictions, unrestricted marriage”. (Photo by Tiziana FABI / AFP) (Photo by TIZIANA FABI/AFP via Getty Images)

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera