Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një tërmet i fuqishëm goditi Filipinet

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Një tërmet i fuqishëm goditi të martën një rajon qendror të Filipineve. Instituti i Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë tha se tërmeti ishte i madhësisë 6.6 dhe ndodhi rreth pesë kilometra nga Cataingan, në një thellësi prej rreth 21 kilometrash.

  Rrugët dhe urat janë goditur në Cataingan, qyteti bregdetar më i afërti me epiqendrën, sipas Rino Revalo, një administrator krahinor Masbate dhe imazhet fillestare të pasojave të tërmetit, raporton ABC News.

  Revalo tha për rrjetin ABS-CBN se një shtëpi trekatëshe u shemb në Cataingan ndërsa toka ka pësuar plasaritje dhe bllokoi në shtëpi një policë të pensionuar së bashku me familjen.

  “Njerëzit duhet të shmangin kthimin menjëherë në strukturat e dëmtuara,” tha ai, transmeton Telegrafi.

  Renato Solidum, i cili drejton institutin qeveritar, tha se nuk kishte asnjë kërcënim për tsunami nga tërmeti, i cili u ndje edhe në disa provinca në të gjithë rajonin qendror të Visayas.

  Filipinet shtrihen në “Unazën e Zjarrit” të Paqësorit, një hark i shkarjeve përreth Oqeanit Paqësor, ku ndodhin shumica e tërmeteve të botës.

  Ndryshe, një tërmet me madhësi prej 7.7 vrau gati dy mijë njerëz në veri të shtetit në vitin 1990.

   Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një sondazh tregon rënie rekord të shkallës së qytetarëve që janë të kënaqur me qeverinë në Gjermani dhe se 1 në 5...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ukraina e kupton se është “e pamundur” të bashkohet me NATO-n derisa të përfundojë lufta, tha presidenti i saj. Volodymyr Zelenskyy tha...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një sondazh tregon rënie rekord të shkallës së qytetarëve që janë të kënaqur me qeverinë në Gjermani dhe se 1 në 5...
  Lajme02 Qershor 2023
  Lista Serbe doli në konferencë për media pasi Albin Kurti publikoi listën e serbëve të cilët i cilësoi si kriminelë dhe organizatorë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Me pjesëmarrjen e më se 30 studentëve dhe gazetarëve të rinj, gjatë tri ditëve në Prishtinë është mbajtur moduli i parë i...
  Lajme02 Qershor 2023
  Instituti GAP ka publikuar statistikat të cilat thonë se numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ukraina e kupton se është “e pamundur” të bashkohet me NATO-n derisa të përfundojë lufta, tha presidenti i saj. Volodymyr Zelenskyy tha...
  Lajme02 Qershor 2023
  Zëvendës-kryeministrja e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla gjatë fjalimit të saj në seancën e Kuvendit ku po diskutohet për gjendjen në veri,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.