×
Etiketë: Termet
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Vazhdojnë lëkundjet e tërmetit në zonën e Halkidhikisë në Greqi. Pas atyre të djeshme një termet tjetër 4.7 Rihter është regjistruar në orën 7:12 sot në mëngjes në zonën detare 23 km në jug-perëndim të...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Një tërmet me fuqi prej 5.2 ballësh është regjistruar në pjesën verilindore të Iranit, afër kufirit me Turkmenistanin, raportoi televizioni shtetëror. Ky televizion nuk dha hollësi për pasojat e mundshme që dridhja ka mundur të...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Lëkundje tërmeti janë ndjerë përgjatë natës në qarkun e Elbasanit, ku kryesisht epiqendra ka qenë Belshi. Pas lëkundjeve të forta të djeshme që u regjistruan në Belsh në orën 21:21 me magnitugë 4.2 të shkallës...
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Një tjetër tërmet ka lëkundur Shqipërinë pasditen e sotme. Sipas Qendrës Sizmiologjike Europiane (CSEM) lëkundjet kanë qenë me magnitudë 3.5 ballë. Epiqendra e tërmetit sipas CSEM ka qenë 36 km në jug të Tiranës, 10...
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Një tërmet me magnitudë 4.6 i shkallës Rihter është ndjerë në Elbasan, Lushnje, Tiranë e Fier. Lëkundjet sizmike u shënuan në orën 01:25 ndërsa epiqendra ishte 27 kilometra nga Elbasani. Vetëm 3 minuta para tij,...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Një tjetër lëkundje sizmike është regjistruar në Shqipëri. Sipas EMSC lëkundja ka qenë e shkallës 2.1 rihter ndërsa ndjeshmëria ka qenë e vogël. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë 17 km në Veri-Perëndim të Tiranës....
Lajme20 Shtator 2020
Pak minuta më parë, qendra e Turqisë u lëkund nga një goditje sizmike me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter. Sipas asaj që raporton EMSC, epiqendra e tërmetit ka qenë 19 km në veri-lindje të...
Bota/Rajoni20 Shtator 2020
Greqia është goditur nga lëkundje të forta tërmeti në orët e para të mëngjesit të sotëm.Mësohet se lëkundjet kanë qenë me magnitudë 4.2 të shkallës Richter. Sipas asaj që shkruhet në faqen evropiane EMSC, lëkundjet...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Pak minuta më parë ka ndodhur një tërmet në Shqipëri. Termeti e ka pasur epiqendrën në zonën e Lezhës. Sipas aplikacioneve për matjen e lëkundjeve, tërmeti ka qenë 3.10 ballësh.
Bota/Rajoni12 Shtator 2020
Lëkundje tërmeti janë ndjerë pasditen e kësaj të shtune në Shqipëri . Epiqendra e tërmetit ishte në Lezhë ndërkohë që lëkundjet janë ndjerë dhe në qytetin e Shkodrës. Sipas EMSC magnituda është 4.2 e shkallës...
Lajme10 Shtator 2020
Një tërmet i lehtë ka goditur Shqipërinë rreth orës 5 të mëngjesit. Lëkundjet ishin me magnitudë 3.3 të shkallës rihter dhe epiqendra ishte në Detin Adriatik, 24 km në veriperëndim të Durrësit. Thellësia e këtij...
Bota/Rajoni08 Shtator 2020
Një tërmet me fuqi prej 3.9 shkallësh të Rihterit është regjistruar në pjesën jugore të Anglisë, jo shumë larg kryeqytetit Londër. Banorët lokalë në Bedfordshire, Buckinghamshire dhe Hertfordshire raportuan se e kanë ndier dridhjen e...
Bota/Rajoni06 Shtator 2020
Një tërmet 6.3 ballë Rihter ka dridhur Filipinet. Tërmeti ka goditur në Mindanao, që është 82 kilometra në verilindje të General Santos, sipas Institutit Gjeologjik të SHBA-së (USGS), raporton agjencia Reuters. Thellësia e tërmetit ka...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.