×
 • Lajme
 • Lajme

  NISMA: Ajo që po i ndodhë arsimit në Prizren nga VV-ja, nuk i ka ndodhur as në kohën e okupimit serb

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  NISMA Socialdemokrate, Dega në Prizren ka kritikuar qeverisjen e Lëvizjes Vetëvendosje në këtë komunë.

  Partia e Fatmir Limajt, thotë se në krye të arsimit prizrenas, është vendosur një “analfabete funksionalë” e cila siç thotë me “ndihmën” e një grumbulli injorantësh, të shtyer nga komisarët e LVV-së, kanë krijuar kaos të paparë ndonjëherë në mbarëvajtjen e arsimit në Prizren”.

  Komunikata e plotë:

  Ajo që po i ndodhë arsimit në Prizren nga LVV-ja, nuk i ka ndodhur as në kohën e okupimit serb!

  NISMA Socialdemokrate – Dega në Prizren po e vëzhgon me vëmendje gjendjen në arsimin prizrenas, ku në krye të saj është vendosur një “analfabete funksionale” e cila me “ndihmën” e një grumbulli injorantësh, të shtyer nga komisarët e LVV-së, kanë krijuar kaos të paparë ndonjëherë në mbarëvajtjen e arsimit në Prizren.

  Vitin e kaluar nxënësit kanë humbur me qindra – mijra orë mësimore si rezultat i ndërhyrjes poltike të z.Haskuka dhe LVV-së në prag të zgjedhjeve për përfitime partiake, ku rreth 60 puntorë të arsimit, të pranuar në mënyrë të rregullt, nuk ju lejua ta vazhdojnë punën të cilëve edhe pse inspektorati i ka dhënë të drejtë, përmes një gjyqtari që ka konflikt intersi në proces, prolonguan procesin e puënsimit.
  Të ndikuar nga ndërhyrjet primitive dhe epsheve për punësim të familjarëve dhe militantëve partiak “klani Haskuka-Koqi” vazdojnë të rekrutojnë puntorë në arsim, edhe pse e dijnë se ankesat e të pranuarve në punë vitin e kaluar gjenden në Gjykatën e Apelit!

  Situatën edhe më të rëndë në arsimin e Prizrenit e bënë hapja e konkurseve për punësim ditëve të fundit, kur dihet se procedurat e punësimit marrin kohë ligjërisht 45 ditë, ndërsa fillimi i vitit shkollorë fillon pas 12 ditëve.
  Ndërhyrja e z.Haskuka për t’i zëvendësuar drejtorët në prag të fillimit të vitit shkollorë, deri sa dihet se militantë të LVV si ushtrues detyre i mbanë më shum se dy vite siç mban ne pune te punsuar pa kurrfar procedure, tegon qëllimin e keq të tij për ta shkatërruar arsimin në Prizren.

  Dega e Nismës në Prizren, shpreh shqetësimin e saj edhe me organet e drejtësisë të cilat nuk nderhyjnë edhe pse kanë fakte për shkelje ligjore dhe keqpërdorime të detyrës zyrtare, kanë të dhëna për atë që po ndodhë në arsim por edhe qeverisjen në përgjithësi në Prizren.
  Covid-19 vertetë e ka dëmtuar mbarëvajtjen e arsimit, mirpo qeverisja dhe adoleshenca e LVV-së e ka shkatërruar edhe më shumë arsimin në Prizren!

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Deputetja nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, janë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Avni Kastrati, ushtrues detyre i drejtorit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës ka bërë të ditur se janë gati për të filluar...
  Front TV27 Shkurt 2024
  Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Halil Thaçi, është përplasur me deputeten nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Albana Bytyqi,...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kosova më 17 shkurt të sivjetëm shënoi 16 vjetorin e pavarësisë së saj. Shtetësinë e Kosovës deri më tani e kanë njohur...
  Sport27 Shkurt 2024
  Futbollisti legjendar argjentinas, Sergio Aguero thuhet se do të luajë sërish futboll pasi ka marrë leje nga një kardiolog. Aguero u detyrua...
  Lifestyle27 Shkurt 2024
  Katie Rogers, e cila mbulon Shtëpinë e Bardhë thotë për ‘New York Times’, Biden e ka pushtuar rrethin e tij të ngushtë...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka bërë një postim lidhur me borxhin shtetëror të Kosovës gjatë Qeverisjes...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Sot është bërë një vit nga marrëveshja e Brukselit në mes Kosovës e Serbisë. E, lidhur me këtë ka reaguar zëvëndëskryeministri i...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Seanca e paralajmëruar për sot ndaj Hashim Thaçit dhe të tjerëve në Gjykatën Speciale është shtyrë për të mërkurën. “Seanca e sotme...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.