×
Etiketë: serb
Bota/Rajoni01 Tetor 2020
Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka reaguar pas refuzimit të autoriteteve të Kosovë për të ndaluar hyrjen e Ministrit të Arsimit të Serbisë, Mladen Sarçeviq. Gjuriq ka...
Lajme30 Shtator 2020
Ish komandanti i Zonës Operative të Drenicës në luftën e UÇK-së dhe kryetar i degës së PDK-së në Skenderaj në emisionin “Debat” të RTK-së ka thënë se UÇK-ja ka qenë një ushtri e cila gjatë...
Lajme30 Shtator 2020
Ministrit serb të Arsimit, Mladen Sharçeviq, i është ndaluar hyrja në Kosovë. Ministria e Punëve të Jashtme ia refuzoi kërkesën për vizitë. MPJ’ja e ka konfirmuar për Express se Sharçeviq kishte paraparë të vizitonte një...
Bota/Rajoni27 Shtator 2020
Ministri serb i Financave, Sinisha Mali ka deklaruar se Mini-Schengeni së shpejti do të bëhet realitet i Ballkanit Perërdimor. Njëkohësisht, ai ka thënë se dobia kryesore e Marrëveshjes së Washingtonit është integrimi i shpejt në...
Lajme19 Shtator 2020
Njohësit e sigurisë thonë se përfshirja e policëve në krime po ndodhë për shkak të vonesave të institucioneve Në operacionin e së premtes në Karaçevë, u arrestuan 35 persona që dyshohet që kanë shkelur Ligjin...
Kronika19 Shtator 2020
Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Gjilan, Jetish Maloku ka informuar se pas një heimi të gjatë një vjeçar, mbrëmë në fshatin Karaçevë të Kamenicës, është realizuar aksion ku janë arrestuar 35 persona të dyshuar, ku...
Ekonomi16 Shtator 2020
Deklarata doganore e mallrave, fatura komerciale, certifikata e origjinës, janë disa dokumente të cilat kërkohen për të eksportuar një produkt nga Kosova për në një shtet tjetër. Por, në shumë raste, këto dokumente në të...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Momçilo Krajishnik, një ish zyrtar i lartë serb i Bosnjës, i cili u dënua për krime lufte nga një gjykatë e OKB-së, ka vdekur në moshën 75-vjeçare, pasi ishte i infektuar me koronavirus. Spitali në...
Lajme12 Shtator 2020
Përdorimi i dinarit serb në veri por edhe në zonat tjera të vendit, po i shkakton dëme buxhetit të shtetit të Kosovës miliona euro, pasi shitjet që bëhen përmes kësaj valute nuk deklarohen në Administratën...
Bota/Rajoni12 Shtator 2020
Ish prokurori serb për krime të luftës, Vlladimir Vukçeviq, korrespodenca e të cilit u bë publike nga veteranët e UÇK-së, ka thyer “heshtjen” duke treguar si kanë bashkëpunuar me hetuesit dhe prokurorët e Gjykatës Speciale...
Lajme08 Shtator 2020
Ognjen Radonjiq, profesor i Fakultetit Filozofik në Beograd, vlerëson se nëse marrëveshja nga Washingtoni është ligjërisht e detyrueshme, pavarësia e Kosovës do të hyjë në fuqi saktësisht pas një viti. Në një tekst autorial për...
Bota/Rajoni07 Shtator 2020
Liderët në Serbi vlerësojnë se marrëveshja e nënshkruar në Shtëpi të Bardhë është e rëndësishme për pozicionin e shtetit serb. Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq thotë se marrëveshja ekonomike nga Uashingtoni është një...
Lajme04 Shtator 2020
“Ne kemi një marrëveshje në dorë, e cila na jep mundësinë që i gjithë rajoni të përparojë edhe më shumë ekonomikisht”, tha Ministri i Financave të Serbisë Sinisha Mali nga Washingtoni pas nënshkrimit të marrëveshjes...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.