×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjuriq pas ndalimit të ministrit serb: Kosova po shkel marrëveshjet e Brukselit

  FrontOnline
  01 Tetor 2020

  Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka reaguar pas refuzimit të autoriteteve të Kosovë për të ndaluar hyrjen e Ministrit të Arsimit të Serbisë, Mladen Sarçeviq.

  Gjuriq ka thënë se Kosova ka “shkelur në mënyrë më të vrazhdë dhe më të pamëshirshme marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel”, shkruan Danas.

  Përmes një komunikate Gjuriq ka thënë se Kosova “edhe njëherë ka goditur themelet e procesit të normalizimit të marrëdhënieve”.

  “Kosova ka shfaqur publikisht para botës se si i trajton marrëveshjet e arritura me ndërmjetësimin e BE’së dhe dialogun me Serbinë. Shkelja e fundit e marrëveshjes për vizitat e zyrtarëve, marrëveshja për lëvizjen e lirë dhe menaxhimi i integruar është një pikë në oqeanin e përmbytjes me të cilën Kosova ka penguar dialogun e Brukselit tash e disa vite”, ka thënë Gjuriq.

  Ai shtoi se “veprimet e njëanshme të Kosovës janë një kërcënim I madh për stabilitetin politik në rajon” dhe “Është koha që BE’ja si ndërmjetësues i dialogut dhe garatnues i zbatimit të marrëveshjes të reagojë më fuqishëm për të ndaluar këto sjellje”.

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Dogana e Kosovës ka konfiskuar 90 palë atlete, që dyshohet se janë të falsifikuara si “NIKE”, “ADIDAS” e “AIR JORDAN”. Siç njofton...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.6 Rihter tronditi Turqinë pasditen e së martës. Sipas informacioneve të fundit të publikuara nga AFAD, tërmeti ndodh...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Ish-zv/guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fatmir Gashi ka deklaruar se çështja e dinarit nuk është dashtë të bëhet pjesë e dialogut....
  Të tjera
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Policia gjermane arrestoi në Berlin 65-vjeçaren Daniela Klette, një anëtare e gjeneratës së tretë të Fraksionit të Ushtrisë së Kuqe (RAF), e...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një aksident i rëndë ka ndodhur mes dy veturave gjatë ditës së sotme në fshatin Frashër të Mitrovicës. Nga aksidenti janë lënduar...
  Sport27 Shkurt 2024
  Lionel Messit thuhet se mund t’i bashkohet një tjetër ish-bashkëlojtar i Barcelonës në Inter Miami. Në verën e vitit 2023, Messi hoqi...
  Vip27 Shkurt 2024
  Moderatori i njohur kosovar, Labinot Gashi nuk do të jetë më në KTV. Labi ka njoftuar se ka ndërprerë bashkëpunimin me televizionin...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Pas takimeve të ndara, në Bruksel po zhvillohet takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në rrugën “Rexhep Bislimi” në Ferizaj, Policia ka gjobitur shoferin për tejkalim në vijë të plotë. Policia ka arritur që ta identifikojë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.