×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në BE pesë, në Maqedoni 4.2 shtretër spitalorë në 1.000 banorë

  FrontOnline
  08 Gusht 2020

  Në nivelin e BE-së, ka mesatarisht pesë shtretër spitalore për 1.000 banorë. Më shumë kanë Gjermania dhe Bullgaria me mbi shtatë, ndërsa më pak Suedia dhe Danimarka me nën 2.5 shtretër për 1.000 banorë, përcjell AIM.

  Vendi ynë me 4.2 shtretër spitalor për 1.000 banorë është diku në mes. Nga rajoni, Serbia ka 5.6 shtretër spitalorë për 1.000 banorë, e ndjekur nga Mali i Zi me 3.9 dhe Shqipëria me 2.8 – në vitin 2013, për kur ka për herë të fundit të dhëna.

  Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave, në periudhën nga viti 2008 deri në vitin 2018 në vendin tonë ka rritje të numrit të mjekëve, por rënie të numrit të shtretërve spitalorë për 1.000 banorë.

  Numri i mjekëve në vitin 2018 është 6.364, nga të cilët 3.831 janë specialistë. Kështu që, numri i mjekëve për 1.000 banorë është 3.1, që është një rritje në krahasim me vitin 2008, kur kishte 2.6. Ne, sipas të dhënave për uljen e numrit të shtretërve spitalorë në krahasim me dhjetë vjet më parë, nga 4.5 për 1.000 banorë në vitin 2008, në 4.2 në vitin 2018, tregojnë të dhënat e ESHS.

  Në nivelin e BE-së, numri mesatar i shtretërve spitalorë është 5 për 1.000 banorë, sipas të dhënave të Eurostat për vitin 2018. Mbi 7 shtretër spitalorë në BE në vitin 2018 kishte Bullgaria – 7.5, Austria – 7.2 dhe Hungaria – 7, ndërsa Gjermania në vitin 2017, kur janë të dhënat më të fundit, mban rekordin në BE me 8 shtretër spitalorë për 1.000 banorë. Në anën tjetër të shkallës janë Danimarka me 2.4, Italia me 3.1 dhe Greqia me 4.1 shtrat spitalor për 1.000 banorë.

  Në nivelin e BE-së, Greqia ka më së shumti mjekë për 1.000 banorë – 6, e ndjekur nga Austria me 5.2 dhe Norvegjia me 4.8, sipas të dhënave të Eurostat për vitin 2018. Gjermania ka 4.3, ndërsa Spanja – 4 dhe Italia – 3.9. Në skajin tjetër të shkallës janë Mbretëria e Bashkuar me 2.8, Rumania me 3 dhe Franca me 3.1 mjekë për 1.000 banorë në 2018.

  Në rajonin me më shumë mjekë, Greqia pasohet nga Bullgaria me 4.2, Kroacia me 3.4, Sllovenia me 3.1, Serbia me 2.9 dhe Mali i Zi me 2.8 mjekë për 1.000 banorë. Nuk ka të dhëna për Kosovën, ndërsa Shqipëria ka 1.2 në vitin 2013, për kur për herë të fundit kishte të dhëna.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Speciale që t’ua ndalojë vizitat, telefonatat...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Është rivarrosur trupi i Liridona Ademajt në fshatin Rracaj të Gjakovës. Ajo me kërkesë të familjes është zhvarrosur nga varrezat e fshatit...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla po merr pjesë në rivarrimin e Liridona Ademajt, 30-vjeçares e cila u vra mizorisht të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sot, nga fshati Cermjan është zhvarrosur trupi i Liridona Ademajt. Me kërkesë të familjarëve, rivarrimi është duke u bërë në Rracaj të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Vëllai i i Liridona Ademaj ka folur për detajet e vrasjes së motrës së tij nga bashkëshorti Naim Murseli. Fillimisht u mendua...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës përmes një postimi në Facebook ka thënë se menaxhmenti i Trepçës i ka rreth 80...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.