×
 • Lajme
 • Lajme

  Murtezaj: S’është detyrë e kryeministrit Hoti ta kulturojë presidentin e Serbisë

  FrontOnline
  18 Korrik 2020

  Pyetja e presidentit të Serbisë ndaj kryeministrit Avdullah Hotit se “a kupton serbisht” mori vëmendje. E më shumë u komentua përgjigja e kryeministrit të Kosovës.

  Por sipas këshilltarit të jashtëm të hotit, ky i fundit nuk duhet të kritikohet pasi sipas tij kryeministri i Kosovës tregoi kulturë në Dialog.

  I njejti ka folur edhe për uljen e Miroslav Jacakut në krahë të Vuciqit

  Një pytje e presidentit serb ndaj kryeministri të Kosovës të enjten në Bruksel mori shumë vëmendje.

  E ky shkëmbim I shkurtër i fjalëve, nuk është se u prit mirë në Kosovë.

  Deputetë e përfaqësues të shoqërisë civile e panë këtë veprim si tentim ulje ndaj kryeministrit Hoti.

  Por kështu nuk e sheh situatën, Valon Murtezaj i cili njëkohësisht është edhe këshilltar i jashtëm i kryeministrit.

  Sipas tij, Hoti ka treguar maturi dhe kulturë, ndaj një presidenti sic është Vuciq.

  Vec pjesës hyrëse, ky takim u cilësua si i anshëm për shkak të pozitës së Miroslav Lajcakut në tavolinë.

  Mirëpo Murtezaj thotë se kjo gjë nuk duhet të shikohet si anshmëri, por si lëshim protokollar.

  Ndërkohë kryeministri hoti të premten në Pressing tha se Kosova në Bruksel ka shkuar me një qëllim, dhe nuk merret me pjesët e tjera se cfarë dhe si është sillur Vuciq para takimit.

  E, takimi i 16 korrikut ka pasur edhe tensione.

  Vetë përfaqësuesi i Lartë i BE’së, Josep Borell ka thënë se diskutimet mes Hotit e Vuciqit nuk kanë qenë të lehta.

  Ndërsa, Zëdhënësja e BE’së për Politikë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Nabila Massrali ka konfirmuar për T7 se Një ekip teknik i dy shteteve do të takohet sërish javën e ardhshme për të shtjelluar temat që janë diskutuar më 16 korrik, konkretisht çështjen e të pagjeturve dhe ekonominë.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme22 Qershor 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës së shpejti do të jetë me aeroport ushtarak në afërsi të kufirit me Serbinë. Mirëpo njohësit e...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se në Ditën Memoriale të Komunitetit Egjiptian ka vizituar disa...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.