×
 • Lajme
 • Lajme

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë

  FrontOnline
  03 Mars 2023

  Marsi sivjet vjet me edicionin e ri të garës më atraktive automobilistike në botë, Formula 1.

  Edicioni 2023 pritet të jetë edhe më atraktiv dhe i “çmendur” se ai vjet sepse kampioni aktual në konkurrencën e konstruktorëve, ekipi Red Bull ishte i limituar në investime për përpunimin e bolidit të ri për shkak të dënimit nga edicioni i kaluar. Red Bulli po hynë për të mbrojtur të dy titujt, të konstruktorëve dhe të pilotëve, në pamundësi për të bërë investime të mëdha në inovacione dhe përpunimin e bolidit ekzistues për shkak se vjet e kishte tejkaluar buxhetin dhe sivjet ishte i kufizuar në shpenzime për përtëritjen e bolidit e ky mund të jetë hendikep për kampionin e dyfishtë të Formula 1, holandezin Max Verstappen.

  Megjithatë, ai dhe kolegui skuadrës Sergio Perez do të luftojnë për të mbrojtur titujt që Red Bulli i fitoi në edicionin 2022. Për më tepër, 26 vjeçari Verstappen sivjet do të bëjë çmos që të përsërit suksesin nga dy edicionet e kaluara dhe kështu të hy në mesin e vetëm edhe katër legjendave të tjera në histori të F1 që kanë arritur të fitojnë nga tre apo më shumë tituj rresht : argjentinasi Fangio, gjermanët Schumacher e Vettel dhe britaniku Sir Lewis Hamilton.

  A do ta bëjë këtë sivjet Verstappen apo jo mbetet të shihet sepse fakti që Red Bull ishte i kufizuar në investim e hap garën shumë dhe i jep rast skuderisë Ferrari me pilotët Charles Leclerc dhe Calros Sainz Jr. Ferrari nuk ka fituar titull nga viti 2008 kur për herë të fundit u shpall kampion në konkurrencën e konstruktorëve me Kimi Raikkonenin dhe Felipe Massan, pikërisht në vitin kur Lewis Hamilton për herë të parë u shpall kampion bote në konkurrencën e pilotëve duke hyrë në histori si kampioni më i ri me vetëm 23 vjet e 300 ditë (rekord ky i cili u thye më vonë nga Vettel, 23 vjet e 134 ditë).

  Gjithashtu, Hamilton u bë piloti i parë i zi kampion dhe britaniku i parë pas Damon Hillit që u shpall kampion në vitin 1996. Sivjet, Hamilton i cili është shtatë herë kampion bote synon të fitoj titullin me Mercedesin në dyja konkurrencat (konstruktor e pilot) dhe me titullin e tetë eventual të hy në histori si piloti më i trofeshëm duke ia thyer rekordin Michael Schumacherit i cili po ashtu i ka shtatë tituj.

  Por, assesi nuk duhet nënçmuar ekipin Aston Martin i cili pas pensionimit të Sebastian Vettelit në fund të edicionit të kaluar sivjet angazhoi ish kampionin e botës Fernando Alonson. Sa i përket rishtarëve në Formula 1, sivjet debutojnë amerikani Logan Sargent te Willaimsi; Nyck de Vries te Alfa Tauri dhe kampioni i Fromula 3 dhe Formula 2, australiani Oscar Piastri i cili do të jetë pjesë e Mclarenit.

  Me një fjalë, edicioni 2023 i Formula 1 do të jetë flak dhe aventura e sivjetme starton të shtunën me 4 Mars nga ora 16 me kualifikimet në shtegun Sakhir, ndërkohë të dielën me 5 Mars nga ora 16 e kemi garën për Shpërblimin e Madh të Bahreinit e cila do t‘na ngrit maksimalisht adrenalinën dhe përgatit kënaqësitë të cilat di t’i jap vetëm F1.

  E SHTUNË, 04.03.2023

  16:00 Formula 1: Grand Prix Bahrein Kualifikimet SPORT 1

  E DIEL, 05.03.2023

  16:00 Formula 1: Grand Prix Bahrein Gara SPORT 2

   

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Lajme22 Prill 2024
  Ish-ambasador i Shqipërisë në OKB, Agim Nesho ka folur në lidhje me paraqitjen e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani në OKB, duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Një person e ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur pasditen e sotme në Lipjan. Rasti ka ndodhur...
  Lajme22 Prill 2024
  “Mbretëria e Bashkuar është një mbështetëse e kahershme e sovranitetit dhe pavarësisë së Kosovës”, ishte i prerë përfaqësuesi i Mbretërisë së Bashkuar...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.