×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mjekja shqiptare në Gjermani: Vala e dytë e COVID-19 do të jetë më e lehtë

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Mjekja shqiptare që jeton dhe punon në Hanover të Gjermanisë, Aurora Meta-Dollenberg thotë se vala e dytë e coronavirus që pritet në vjeshtë do të jetë më e butë se sa piku i pandemisë që shumë vende kanë kaluar në prill.

  “Një valë e dytë është më e dobët dhe deri në vjeshtë, deri në fund të tetorit mendoj se duhet të ketë dalë vaksina parandaluese. Që do t’u aplikohet pacientëve që janë mbi 60 vjeç dhe që kanë sëmundje të tjera”, tha ajo në një intervistë për Euronews Albania.

  Specialistja e mjekësisë familjare, urgjencës dhe psikoterapisë duke komentuar situatën në Shqipëri dhe Gjermani, tha se numri i lartë i të prekurve vjen për shkak të metropoleve ku ka një numër shumë të lartë të popullsisë, ndërsa në zonat e tjera nuk paraqiten probleme.

  “Në metropole në Gjermani numri i të prekure është shumë i lartë se sa në zonat e tjera dhe popullsia në Tiranë është shumë e dendur dhe e ngjeshur”, tha mjekja shqiptare.

  Aurora Meta-Dollenberg theksoi se Gjermania e ka përjashtuar mundësinë e një mbylljeje të dytë pasi efektet e karantinës ishin shumë të rënda për ekonominë.

  “Për fatin e keq në Gjermani kjo është përjashtuar pasi pasojat që ekonomia ka pasur janë kaq të rënda sa nuk do të ketë izolim të dytë. Jemi optimistë që epidemia është kaluar pasi grafiku i të prekurve mbetet një vizë horizontale. Popullata është e ndërgjegjshëm që të ruajë distancën dhe të mbajë maska”, u shpreh mjekja.

  Për mjekët e infektuar në Shqipëri, Aurora Meta-Dollenberg tha se kjo vjen për shkak të infrastrukturës spitalore në pranimin e pacientëve.

  “Në Gjermani pavarësisht diagnozës edhe nëse dërgoj një pacient në spital për infarkt të zemrës, mbahet dy ditë në karantinë dhe vetëm kur bëhen analizat dhe verifikohet se nuk është me COVID-19 vijon ndjekjen në spital. Kjo procedurë në Shqipëri nuk bëhet”, tha mjekja shqiptare.

  Për pacientët asimptomatikë, ajo tha se kjo vjen për shkak të krijimit të një imuniteti natyral ndaj coranavirus dhe mund t’ua transmetojnë virusin atyre që janë mbi 60 vjeç dhe që kanë sëmundje të tjera.

  “Për veten e tyre janë shumë në rregull se kanë krijuar një imunitet natyral dhe janë të mbrojtur nga çdolloj infeksioni që do ë vijë në të ardhmen, por e përhap tek pacientët me gjendje të dobët imunitare”, u shpreh mjekja e familjes.

  “Që nga mesi i prillit, kur u arrit piku i krizës, jemi në një gjendje të qëndrueshme. Pacientët ndihen më të sigurt dhe frika dhe ankthi janë larguar. Në Gjermani është rikthyer normaliteti, por janë me maska dhe janë të kujdesshëm për distancën”, përfundoi mjekja shqiptare.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Benjamin Netanyahu thotë se “asnjë presion” nga aleatët e Izraelit nuk do ta ndalojë qeverinë e tij që të vazhdojë luftën kundër...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Të tjera
  Lajme20 Shkurt 2024
  Komandanti i KFOR-it në Kosovë, Ozkan Ulutas, e ka cilësuar sulmin ndaj KFOR-it në veri më 29 maj dhe sulmin e 24...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Një cigare dyshohet të jetë shkaku i zjarrit që kaploi objektin e Shtëpisë së të Moshuarve në Prishtinë. Sipas Donat Lushakut, zëdhënës...
  Opinione20 Shkurt 2024
  Nga Janusz Bugajski: Nën sundimin e Presidentit Aleksandar Vuçiq, Serbia po përpiqet në mënyrë të dëshpëruar të imitojë Rusinë. Ajo kërkon të...
  Sport20 Shkurt 2024
  Liverpool ka një shkallë pasigurie të varur mbi ta, mes lajmeve për largimin e Jurgen Klopp në fund të sezonit dhe me...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Me ftesë nga USAREUR-AF, kontingjenti i FSK-së, i dislokuar në Polatli të Republikës së Turqisë, ka përfunduar me sukses stërvitjen “Dynamic Front...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Në mëngjesin e sotëm, nxënëset e shkollës Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, filluan vaksinimin me vaksinën Human Papilloma Virus (HPV). Vaksina HPV...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.