×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mjekët francezë: Fëmijët nga gjashtë vjeç duhet të vendosin maska në shkolla

  FrontOnline
  31 Gusht 2020

  Mjekët francezë kanë thënë se fëmijët të moshës nga gjashtë vjeç duhet të vendosin maska në shkollë nëpër të gjithë vendin derisa po bëhen përgatitjet për rihapjen e shkollave pas pushimeve verore këtë të martë.

  Kjo thirrje vjen në kohën kur miliona fëmijë në Francë i kthehen bankave shkollore ndërsa numri i rasteve me COVID-19 në vend ka pësuar rritje, raporton Euronews.

  Deri me tani, fëmijët nga mosha 11 vjeç janë të detyruar të vendosin maskë mbrojtëse dhe kufizimet mbesin për tubimet publike dhe private në Francë, ndërsa shkollat po përgatitën të hapen pothuajse në gjendje normale.
  Por jo të gjitha shkollat në Francë do të rikthehen si zakonisht. Ministri i Arsimit, Jean-Michel Blanquer, tha të hënën se disa klasë nuk janë të gatshme t’i pranojnë fëmijët në bankat e tyre dhe ato do të qëndrojnë të mbyllura.

  KEDS ‘zhduk’ rrjetin ajror nga qendra e Malishevës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.