×
Etiketë: franceze
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Një sulm me thikë në Paris nga i cili mbetën të plagosur dy persona po trajtohet si një sulm terrorist, ka thënë ministri i brendshëm francez. Gérald Darmanin tha se sulmi pranë ish-zyrës së revistës...
Lajme05 Shtator 2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Marrëveshja me Serbinë është historike dhe se synimi është njohja reciproke. Për marrëveshjen e arritur dje, kryeministri i vendit ka përdorur edhe një shprehje franceze. “Ka një...
Bota/Rajoni31 Gusht 2020
Mjekët francezë kanë thënë se fëmijët të moshës nga gjashtë vjeç duhet të vendosin maska në shkollë nëpër të gjithë vendin derisa po bëhen përgatitjet për rihapjen e shkollave pas pushimeve verore këtë të martë....
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Qeveria franceze pret që vaksinat COVID-19 nga fundi i vitit 2020 ose fillimi i vitit 2021. Vaksinat e reja të coronavirusit mund të jenë në dispozicion nga fundi i vitit 2020 ose fillimi i vitit...
Bota/Rajoni19 Gusht 2020
Një 16-vjeçar i zhdukur në det është gjetur sot i pajetë në brigjet e qytezës veriore franceze Calais, njoftuan autoritetet. I riu nga Sudani kishte rënë nga gomonia me të cilën tentonte të kalonte drejt...
Bota/Rajoni13 Gusht 2020
Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë së fundmi kanë sjellë edhe reagimin e ndërkombëtarëve. Franca nuk ka mbetur duarkryq, duke dërguar dy avionë luftarakë “Rafale” në ishullin e Kretës. Ky veprim erdhi pas takimit të Presidentit...
Bota/Rajoni30 Korrik 2020
Ndërsa shqetësimet për një rikthim të virusit po rriten, qeveria franceze thotë se pavarësisht kësaj, një bllokim mbarëkombëtar duhet të shmanget me çdo kusht, shkruan The Guardian. Kryeministri Jean Castex ka qenë I qartë  për...
Bota/Rajoni19 Korrik 2020
Një burrë 39-vjeçar është arrestuar në lidhje me zjarrin që shpërtheu në Katedralen e Nantes, e ndërtuar në shekullin e pesëmbëdhjetë. Zjarri shkaktoi dëme të konsiderueshme në objektin historik. Burri i arrestuar është refugjat nga...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Dy agjentë francezë në pension janë gjendur në gjykatë pas dyerve të mbyllura të hënën, pasi janë akuzuar se kishin kaluar sekretet tek një fuqi e huaj. Sipas France24, përcjell Telegrafi, dyshja akuzohen se kishin...
Lajme29 Qershor 2020
Gazeta franceze L’Opinionka publikuar një artikull rreth aktakuzës së Hagës ndaj Presidentit Thaçi duke u rikthyer në historinë e kësaj cështjeje që nga koha kur Senatori zviceran Dick Marty i kishte çuar për miratim në...
Bota/Rajoni23 Qershor 2020
Kompania franceze pret aprovimin e vaksinës kundër COVID-19 në pjesën e parë të vitit 2021. Prodhuesi francez farmaceutik, Sanofi SA, thotë se pret të marrë miratimin për vaksinën e mundshme kundër Covid-19 që po zhvillon...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.