×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Qeveria franceze: Rimbyllja e vendit duhet të shmanget, katastrofike për ekonominë

  FrontOnline
  30 Korrik 2020

  Ndërsa shqetësimet për një rikthim të virusit po rriten, qeveria franceze thotë se pavarësisht kësaj, një bllokim mbarëkombëtar duhet të shmanget me çdo kusht, shkruan The Guardian.

  Kryeministri Jean Castex ka qenë I qartë  për këtë duke thënë se mundësia e një bllokimi dhe mbyllje të dytë duhet të përjashtohet me çdo kusht.

  Castex tha që një mbyllje tjetër e vendit do të ishte “katastrofike” në aspektin ekonomik dhe shoqeror në vend.

  “Tanimë e dimë se çfarë do të ndodhë nëse mbyllemi prapë. Një masë e tillë ndalon përparimin e epidemisë, por do të na shkatërronte në aspektin shoqëror dhe ekonomik”, tha Castex për Nice Matin.

  “Prioriteti duhet të jetë parandalimi. Edhe pse numri I rasteve me koronavirus ka filluar të rritet, testet pozitive ende mbeten të ulëta në krahasim me vendet fqinje, dhe numri I pranimeve në spitale ëshë ende nën kontroll”,shtoi ai.

  Autoritetet shëndetësore në Francë së fundi kanë paralajëmruar për një shtim të infeksioneve tek të rinjtë.  Deri tani ka 33.222 vdekje në të gjithë Francën, por numri I pacientëve nën kujdesin intensiv është duke rënë.

  Nëse dëshirojmë të parandalojmë një izolim të dytë jo vetëm në Francë porn ë të gjithë vendet në botë,  ekspertët shëndetësore thonë se secili duhet të zbatoj 3 rregullat bazë: mbajtjen e maskës, higjiena dhe distancimi social. /Gazeta Express

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Vjen reagimi i parë nga SHBA në lidhje me rrëzimin e helikopterit me të cilin udhëtonte presidenti i Iranit Ebrahim Raisi dhe...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Lushnjë, ku një 82-vjeçar, Behar Musaku ka qëlluar me armë zjarri të bijë, dhe më...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Forca Detare shqiptare dërgon anijen e dytë në operacionet e NATO-s. Forcat Detare të Shqipërisë kanë dërguar edhe anijen e dytë në...
  Lajme19 Maj 2024
  Sindikata e Policisë së Kosovës ka votuar të dielën për shkarkimin e kryetarit Imer Zeqiri. Për shkarkimin e tij, Zeqiri e kuptoi...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka përfunduar vizita e prindërve të ish-presidentit Thaçi në Qendrën e Paraburgimit në Hagë. Babai dhe nëna e Thaçit ishin sot për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria kroate e Mbrojtjes ka bërë të ditur se nesër do të mbahet ceremonia zyrtare e dërgimit në Kosovë të trupave të...
  Lajme19 Maj 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka ndarë një video nga takimi dhe konferenca e përbashkët me Nënsekretaren amerikane të Shtetit për Diplomaci Publike, Liz...
  Lajme19 Maj 2024
  Kandidati i PDK-së për kryeministër, Bedri Hamza, në Zvicër është takuar me diasporën atje, të cilët i ka falënderuar për mikëpritjen. Ai...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.