×
Etiketë: ekonominë
Lajme24 Shtator 2020
Kujtim Gashi nga Partia Demokratike e Kosovës, ka thënë se subjekti që ai përfaqëson, nuk do ta votojnë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonimike të propozuar nga LDK. Sipas tij ligji i propozuar nga PDK, ishte më...
Lajme21 Shtator 2020
Partia Demokratike e Kosovës po e konisderon shqetësuese sjelljen e qeverisë aktuale karshi krizës ekonomike të shkaktuar nga pandemia dhe neglizhencën e saj për të kaluar Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike javën që shkoi. Sipas PDK-së,...
Lajme20 Shtator 2020
Drejtues të Lëvizjes Vetëvendosje, kanë deklaruar se kryeministri Hoti është i çuditshëm , pasi mendon se ekonomia mund të ndahet nga politika dhe që mendon se një shtet mund të heq dorë nga të qenit...
Ekonomi14 Gusht 2020
Pandemia Covid-19, ka vështirësuar gjendjen ekonomike në vend. Madje edhe institucionet më mbushëse të buxhetit të vendit, kanë njoftuar se kanë rënie të qarkullimit të përgjithshëm deri në 22%. Por, kjo gjendje ka filluar të...
Bota/Rajoni13 Gusht 2020
Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore ka bërë thirrje tek partitë politike që të krijojnë një Qeveri të re, që prioritet ka ekonominë dhe luftën kundër pasojave të pandemisë globale nga COVID-19. Në një komunikatë për...
Bota/Rajoni08 Gusht 2020
Kanë dështuar bisedimet mes zyrtarëve të lartë amerikanë në Kongres rreth pakos ndihmëse për rimëkëmbjen ekonomike pas krizës së shkaktuar nga koronavirusi. Demokratët dhe republikanët vazhdojnë të mbajnë qëndrime të ndryshme për shumë çështje, përfshirë...
Bota/Rajoni02 Gusht 2020
Për shkak të numrit në rritje të infeksioneve të reja në Gjermani është rritur shqetësimi i ekonomisë gjermane. “Një valë e dytë do të ishte ekonomikisht shumë më e dëmshme, se vala e parë. Kjo...
Bota/Rajoni30 Korrik 2020
Ndërsa shqetësimet për një rikthim të virusit po rriten, qeveria franceze thotë se pavarësisht kësaj, një bllokim mbarëkombëtar duhet të shmanget me çdo kusht, shkruan The Guardian. Kryeministri Jean Castex ka qenë I qartë  për...
Lajme21 Korrik 2020
Ruzhdi Kurtishaj kryetar i Kuvendit te Odës Ekonomike dhe njëherësh pronar i kompanisë "Sharr Travel", ka ngushëlluar familjen dhe gjithë miqët e biznesmenit Latif Kryeziut, pronar i kompanisë "Shell Kosova" i cili ka ndërruar jetë...
Bota/Rajoni16 Korrik 2020
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se ka pasur takim në Bruksel për të pagjeturit, të zhvendosurit dhe për ekonominë. “Ne kemi qenë të gatshëm të pranojmë çdo lloj të dialogut”, ka thënë Vuçiq...
Lajme13 Korrik 2020
Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka kundërshtuar masat e reja të Qeverisë kundër Covid-19, që përfshin ndalimin e qarkullimit nga ora 21:00 deri 05:00. “Ky vendim nuk është adekuat për luftimin e koronavirusit...
Lajme09 Korrik 2020
Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se ShBA-ja ka bërë analizë ekonomike dhe se Grenell po flet vazhdimisht për ekonominë. Sipas Haradinajt, SHBA-ja nuk po flet vetëm sa për ta marrë Kosovën me të...
Ekonomi06 Korrik 2020
Rikthimi i disa masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit të ri në Kosovë, do të vazhdojë me humbje të mëdha për ekonominë e vendit, duke bërë që shumë të punësuar të humbin vendin e...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.