×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dy ish-agjentë francezë të inteligjencës përballen me gjykatësit – akuzohen për spiunazh për Kinën

  FrontOnline
  06 Korrik 2020

  Dy agjentë francezë në pension janë gjendur në gjykatë pas dyerve të mbyllura të hënën, pasi janë akuzuar se kishin kaluar sekretet tek një fuqi e huaj.

  Sipas France24, përcjell Telegrafi, dyshja akuzohen se kishin punuar për Kinën, sipas disa raporteve të mediave, me zyrtarë francezë që kanë shmangur publikimin e detajeve të afera.

  Siç thuhet më tej, Pierre-Marie H. dhe Henri M. u paraqitën në një gjykatë speciale të akuzuar për “dërgimin e informacionit tek një fuqi e huaj” dhe “dëmtimin e interesave themelorë të kombit”.

  Të dy këta thuhet se punuan për shërbimin e inteligjencës së huaj të Francës, DGSE.

  Nëse dënohen, ata përballen me një burg prej 15 vjetësh.

  Gjyqi u mbajt pas dyerve të mbyllura për shkak të natyrës së ndjeshme të çështjes, pasi gjykata përbëhej ekskluzivisht nga gjyqtarët profesionistë.

  Kur historia u zbulua më në fund në maj 2018, zyrtarët francezë e përshkruan atë si një rast “jashtëzakonisht të rëndë”.

  Ministri i atëhershëm i forcave të armatosura, Florence Parly tha që të dy ishin dyshuar se kishin kryer atë që mund të përshkruhet si “tradhti” dhe mund të kishin rrezikuar sekretet e mbrojtjes kombëtare.

  Ishte vetë DGSE që zbuloi rrjedhjen dhe paraqiti gjetjet e saj për prokurorët, tha ministria e mbrojtjes.

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një turist slloven ka humbur jetën tragjikisht në Shkodër. Policia thotë se 65-vjeçari dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga kalaja e Rozafës,...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja vlerëson se rreziku në veri ende nuk ka kaluar. Ai thotë se integriteti territorial i Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Lajme04 Tetor 2023
  Analisti politik dhe avokati, Azem Vlasi, i hedh poshtë pretendimet nga Serbia se Milan Radoiçiq, i cili pranoi organizimin e sulmit terrorist...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.