×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trupi i refugjatit 16 vjeçar del në brigjet franceze pas tentativës për të kaluar në Britani

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Një 16-vjeçar i zhdukur në det është gjetur sot i pajetë në brigjet e qytezës veriore franceze Calais, njoftuan autoritetet.

  I riu nga Sudani kishte rënë nga gomonia me të cilën tentonte të kalonte drejt Britanisë. Ai dhe një shok i tij besohet se kishin tentuar të kalonin ngushticën me një barkë të vogël me rrema, tha prokurori i Boulogne-sur-Mer, Philippe Sabatier.

  Ndërsa shoku i tij u gjet i gjallë por në gjendje të shokuar në të njëjtin plazh, sipas mediave lokale. Autoritetet franceze thanë se lajmi thekson nevojën urgjente për eliminimin e trafikut njerëzor në ngushticë, ku trafikantët përfitojnë nga dëshpërimi i njerëzve.

  Tragjedia vjen teksa një numër i madh refugjatësh po kalojnë nga brigjet franceze drejt Britanisë, duke shkaktuar tension mes dy qeverive mbi përgjegjësitë e secilës.

  Sot në mëngjes në qytetin bregdetar britanik Dover, rreth 50 refugjatë arritën me një barkë, mes të cilëve kishte dhe fëmijë.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Nesër në Luksemburg do të mbahet takimi i ministrave të jashtëm të BE-së, ku në agjendën e tij është edhe takimi me...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.