×
Etiketë: shkolla
Lajme27 Shtator 2020
Është raportuar për raste të reja me COVID-19 në dy shkolla të Prishtinës. Bëhet fjalë për shkollën “Hasan Prishtina” dhe “Nexhmi Mustafa”. Drejtoresha e arsimit në Komunën e Prishtinës, Shpresa Shala, i ka thënë KOHËS,...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Mbi 400 shkolla në Itali janë goditur me së paku nga një rast me coronavirus që kur u rihapën ato këtë muaj dhe 75 objekte shkollore u detyruan të mbylleshin nga autoritetet. Sipas agjencisë së...
Lajme22 Shtator 2020
Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Valentina Bunjaku-Rexhepi ka deklaruar se me rëndësi gjatë kësaj kohe është që fëmijët pas kthimit në shkolla, sërish po buzëqeshin. Madje sipas saj ky është lajmi më i mirë, mirëqenie...
Lajme19 Shtator 2020
Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASh), iu bëjnë thirrje menaxhmentit të shkollave, mësimdhënësve, nxënësve, prindërve dhe kujdestarëve ligjorë për kujdes të shtuar në shkolla, në oborret e shkollave dhe në afërsi të tyre, në mënyrë...
Lajme18 Shtator 2020
Një 12 vjeçar nga Kosova ka ngritur zërin se Kosova nuk përfshihej në librat shkollore në Suedi, raporton Front Online. Pasi ngriti këtë çështje, shkolla i ndryshoi librat. Kështu edhe bërë të ditur nëna e...
Bota/Rajoni16 Shtator 2020
Një zjarr i përmasave të mëdha shpërtheu, për arsye ende të paditura, në zonën e portit të Ankonës në Itali. Flakët filluan rreth 35 minuta pas mesnatës duke vënë menjëherë në lëvizje 16 skuadra zjarrfikësish...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Nga klasa e parë deri në klasën e tretë, nxënësit do të shkojnë me prani fizike, ky vendim u mor së bashku me Komisionin për Sëmundjet Infektive, nëse do të krijohet mundësia, ne gradualisht do...
Lajme14 Shtator 2020
Komiteti i emergjencave për parandalimin e pandemisë globale, ka mbajtur sot mbledhjen e rregullt dhe në analizimin e gjendjes së përgjithshme, ka bërë të ditur se janë kthyer rezultatet e testimit të mësimdhënësve dhe nga...
Lajme14 Shtator 2020
Kryetari i Sindikatës së Bashkuara të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jashaj ka thënë së në të gjitha shkollat në Kosovë është duke u zhvilluar procesi mësimor. Jasharaj në një intervistë për Telegrafin, ka thënë...
Lajme14 Shtator 2020
Pas një pushimi prej disa muajsh, sot në shkollat e Kosovës do të fillojë faza e parë e vitit të ri shkollor. Bazuar në vendimin e ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, për fillimin...
Lajme13 Shtator 2020
Drejtues të Ministrisë së Arsimit dhe institucioneve shëndetësore, kanë thënë se janë përgatitur që nesër të fillojë procesi mësimorë në shumicën e shkollave në Kosovë, derisa kanë kërkuar respektimin e masave, në mënyrë që mos...
Lajme12 Shtator 2020
Mikrobiologu Lul Raka ka thënë se masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19 duhet të respektohen në përpikëri. Shkollat do të hapen këtë të hënë. Mirëpo ka gjasë që jo të gjithë nxënësit do të...
Lajme10 Shtator 2020
Kryesuesi i Bordit Këshillëdhënës në Luftën Kundër COVID-19, Lul Raka, ka folur për situatën pandemike në Kosovë, për valën e dytë të përballjes me pandeminë, për hapjen e teatrove e kinemave, për sport si dhe...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.