Bota/Rajoni

Mjekët britanikë paralajmërojnë politikanët: Kujdes nga vala e dytë e koronavirusit

Mjekët britanikë paralajmërojnë politikanët: Kujdes nga vala e dytë e koronavirusit
08:48 | 24 Qershor 2020

Mjekët britanikë kanë paralajmëruar politikanët të bëjnë kujdes më të shtuar kur bëhet fjalë për COVID-19.

Në Britaninë e Madhe kanë nisur lehtësimet e masave, derisa mjekët thonë se vala e dytë e koronavirusit është edhe më e rrezikshme, raporton Reuters.

“Ndonëse e ardhmja e pandemisë në Mbretërinë e Bashkuar është vështirë të parashikohet, provat që i kemi tregojnë se vala e dytë e koronavirusit është një rrezik i madh”, thuhet në letrën e disa mjekëve drejtuar politikanëve, transmeton koha.

Kryeministri Boris Johnson tha të martën se do të lehtësohen dukshëm masat e kufizimeve që u vendosën për të parandaluar koronavirusin, duke thënë se kjo po bëhet e mundur për shkak të rënies së numrit të infektimeve dhe se besohet që tash për tash nuk ka rrezik të një vale të dytë. Restorantet, hotelet dhe parukeritë mund të rihapen më 4 korrik në Britani të Madhe, kur edhe do të lehtësohen masat e distancimit fizik. Sallat e teatrit, kinematë, libraritë, muzetë, parqet dhe kopshtet zoologjike, janë në mesin e bizneseve që mund të rihapen.

Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500

Të tjera