×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mjekët britanikë paralajmërojnë politikanët: Kujdes nga vala e dytë e koronavirusit

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Mjekët britanikë kanë paralajmëruar politikanët të bëjnë kujdes më të shtuar kur bëhet fjalë për COVID-19.

  Në Britaninë e Madhe kanë nisur lehtësimet e masave, derisa mjekët thonë se vala e dytë e koronavirusit është edhe më e rrezikshme, raporton Reuters.

  “Ndonëse e ardhmja e pandemisë në Mbretërinë e Bashkuar është vështirë të parashikohet, provat që i kemi tregojnë se vala e dytë e koronavirusit është një rrezik i madh”, thuhet në letrën e disa mjekëve drejtuar politikanëve, transmeton koha.

  Kryeministri Boris Johnson tha të martën se do të lehtësohen dukshëm masat e kufizimeve që u vendosën për të parandaluar koronavirusin, duke thënë se kjo po bëhet e mundur për shkak të rënies së numrit të infektimeve dhe se besohet që tash për tash nuk ka rrezik të një vale të dytë. Restorantet, hotelet dhe parukeritë mund të rihapen më 4 korrik në Britani të Madhe, kur edhe do të lehtësohen masat e distancimit fizik. Sallat e teatrit, kinematë, libraritë, muzetë, parqet dhe kopshtet zoologjike, janë në mesin e bizneseve që mund të rihapen.

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Programi Botëror i Ushqimit ka ndërprerë dërgesat e ushqimit “për të shpëtuar jetë” në Gazën veriore, duke thënë se autokolonat e ndihmave...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Njëmbëdhjetë janë protestuesit e arrestuar pas përfundimit të së parës protestë kombëtare të opozitës, që u zhvillua me Rithemelimin dhe grupin Bardhi...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.