×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministri Selimi viziton të burgosurit, premton kushte më të mira

  FrontOnline
  31 Korrik 2020

  Ministri Selimi, krye imami i BIK-ut, Bajgora e drejtori i SHKK-së, Thaçi, vizituan burgun e sigurisë së lartë

  Po presin vizitorë për bajram.

  E këtu në Burgun e Sigurisë së Lart, për festën e Kurban Bajramit erdhi Ministri i Drejtësisë Selim Selimi

  Ai po shoqërohej nga kryeimami i BIK-ut, Sabri Bajgora e drejtori i SHKK-së, Nehat Thaçi.

  E arsyen e vizitës, ia treguan ushtruesit të detyrës së drejtorit të këtij burgu, Burim Buleshkajt.

  Më pas, ata vazhduan dhe panë për së afërmi vendin ku të burgosurit bisedojnë online me familjarët e tyre.

  Kjo mënyrë e komunikimit iu mundësua të burgosurve, pasi që vizitat fizike janë ndërprerë për shkak të pandemisë COVID-19.

  Nikoqiri vazhdoi edhe më tutje, e ua tregoi edhe vendin ku të dënuarit angazhohen e bëjnë punë të ndryshme.

  Ani pse askush në këtë institucion nuk është i infektuar me virusin korona, ata janë të pajisur me barna e shtretër për trajtimin e pacientëve.

  E derisa Selimi, Bajogra e Thaçi po shkonin të takoheshin me disa prej të burgosurve, gjithçka po monitorohej nga gardian të Shërbimit Korrektues.

  Këtu ata dhuruan ëmbëlsira e pije freskuese për ata që po vuajnë dënimin në këtë burg.

  Ndërsa me maska mbrojtëse e duke respektuar masat mbrojtëse, dëgjuan ankesat e kërkesat e të burgosurve.

  Mirëpo televizioni nuk u lejua që të xhiroi bisedën mes tyre.

  Pasi përfundoi bisedat me të burgosurit në 3 pavijone të ndryshme të burgut të sigurisë së lartë, ministri Selim Selimi tregoi për rregullimet ligjore që ai do ti bëjë.

  E krye imami i Bikut shprehu dëshirën që këta të burgosur të ndryshojnë sjelljes e tyre pas daljes nga burgu.

  Burgu i Sigurisë së Lart është i vendosur në fshatin Gërdoc të Podujevës, dhe në të është paraparë që të vuajnë dënimet, të dënuarit me mbi 15 vjet burgim.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sonte para objektit të Shtëpisë së Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, janë ndezur qirinj në kujtim të Liridona Ademajt, e vrarë në...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi ka shpërndarë një video lidhur me protestën që po zhvillohet – në kërkim të drejtësisë...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë të ditur se Italia ka dislokuar trupa shtesë të tyre në Kosovë. KFOR-i...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Milan janë duke punuar për rikthimin e mbrojtësit Matteo Gabbia nga huazimi në afatin kalimtar të janarit. Gabbia ishte transferuar tek Villarreali...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ish zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Mbrojtjes për Evropën dhe Politikën ndaj NATO-s, Jim Townsend, vlerëson se një nga zhgënjimet më të mëdha...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.