×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mediet ruse: Vuçiq dëshiron që Rusinë ta bëjë një bashkëpunëtore të njohjes së Kosovës

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Takimi i thirrur nga i emëruari i Shtëpisë së Bardhë për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell duket që i ka shqetësuar tej mase mediet ruse, të cilat kohën e fundit kanë rritur intensitetin e fushatës propagandistike lidhur me raportet ndërmjet Rusisë dhe Serbisë për çështjen e Kosovës.

  Në një artikull të publikuar nga agjencia e lajmeve ruse Regnum, thuhet se në qoftë se presidenti serb Aleksandar Vuçiq do ta “dorëzoj” Kosovën, të gjithëve do të ju duket sikur Rusia ka qenë një bashkëpunëtore e “dorëzimit”, përcjellë Telegrafi.

  Ashtu siç edhe njihet deri më tani, rusët, për interesa të tyre gjeo-politike, tentojnë që me çdo kusht ta ruajnë Rezolutën 1244, derisa nga ana tjetër, Vuçiq, publikisht e pranon se kjo rezolutë nuk është më e dobishme për Serbinë.

  Mediat ruse, duke cituar burimet serbe brenda Qeverisë së Serbisë, theksojnë se me datë 17 dhe 18 qershor të këtij viti, në Moskë ka qenë i planifikuar të mbahet një takim ndërmjet presidentit rus Vladimir Putin dhe atij serb Aleksandar Vuçiq. Ky takim siç thuhet nuk është realizuar pikërisht për faktin se Serbia nuk është konsultuar me Rusinë lidhur me bisedimet e ardhshme që do të mbahen në Shtëpinë e Bardhë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Mediat ruse madje akuzojnë Serbinë për dezinformim, pasi që sipas tyre, në gazetat serbe janë paraqitur të kundërtat e asaj se çfarë ka deklaruar ambasadori rus në Serbi, Aleksander Botsan-Harchenko lidhur me marrëveshjen potenciale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Siç citohet në Regnum, në qoftë se do të arrihej një marrëveshje eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e cila do të rezultonte me njohje, Rusia sigurisht se do të ndihej keq dhe njëkohësisht do ta ndiente veten si bashkëpunëtore të kësaj çështje.

  Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Paneli i Gjykatës së Apelit të Gjykatës Speciale në Hagë më 14 dhjetor do ta shqiptojë aktgjykimin në rastin e Salih Mustafës....
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Të tjera
  Sport06 Dhjetor 2023
  Vedat Muriqi është bërë një problem i madh për Mallorcën. Sulmuesi kosovar e ka marrë në qafë ekipin spanjoll pas lëndimit që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Në Prishtinë është bërë prezantimi i masës 1.2 për zbutjen e ndikimit të krizës energjetike te familjet me asistent sociale. Ministri i...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  “Kurrë nuk do të dihet motivi i vrasjes së Liridona Ademajt”, kështu ka deklaruar avokati Tomë Gashi. Përmes një reagimi në rrjetin...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Sipas të dhënave të Policisë së Kosovës, në dy vitet e fundit në vendin tonë janë regjistruan 8 raste të vrasjeve së...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Zyrtarët amerikanë presin që faza aktuale e operacionit tokësor të Izraelit në Gaza që synon skajin jugor të Rripit të zgjasë deri...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  5 euro do të jetë rritja e vlerës së koeficientit të pagave për vitin e ardhshëm. Me projektligjin mbi ndarjet buxhetore, Qeveria...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.