Lajme

Mediat serbe shkruajnë për aktakuzën ndaj Thacit dhe Veselit nga Specialja

Mediat serbe shkruajnë për aktakuzën ndaj Thacit dhe Veselit nga Specialja
16:36 | 24 Qershor 2020

Pas ngritjes së aktakuzës nga Prokuroria Speciale ndaj presidentit të vendit Hashim Thaçit dhe liderit të PDK-së, Kadri Veseli, kanë shkruajtur mediat serbe.

Portali serb B52, ka thënë Zyra e prokurorit special në Hagë ka ngritur aktakuzë kundër Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veselji.

Sipas Kosova Online, aktakuza është ngritur kundër personave të tjerë, dhe ata akuzohen për një numër krimesh kundër njerëzimit dhe krime lufte, përfshirë vrasje, zhdukje me forcë, përndjekje dhe tortura.

Aktakuza pretendon se Thaçi, Veselji dhe të dyshuarit e tjerë në aktakuzë janë përgjegjës penalisht për afro 100 vrasje.

Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA

Të tjera