×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbanin paratë në qese ushqimi, tre shqiptarëve iu ndalen 45 mijë euro në kufirin e Serbisë

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Tre shqiptarëve që kanë udhëtuar për në Gjilan, u janë ndalur 45 mijë euro në pikëkalimin kufitar në mes të Hungarisë dhe Serbisë, ka njoftuar Dogana e Serbisë të hënën. Rasti ka ndodhur të dielën, ndërsa sipas njoftimit doganierët në bashkëpunim me policinë serbe kanë zbuluar 75 mijë euro të padeklaruara. Prej tyre 45 mijë euro janë mbajtur nga dogana, deri në përfundim të procedurës gjyqësore.

  “Shkelja është zbuluar kur për kontroll për hyrje në Serbi ka arritur një ‘Mercedes’ me targa të Gjermanisë e me të cilin për në Gjilan kanë udhëtuar tre shtetas të Serbisë me prejardhje shqiptare. Në pyetjen se e kanë diçka për të deklaruar, të tre personat janë përgjigjur negativisht, duke thënë se pos bagazhit personal kanë edhe nga 5000 euro secili. Se kjo nuk është e vërtetë u kuptua që në fillim të kontrollit, kur doganierët në qesen me ushqim, që ishte nën këmbët e personit afër shoferit, gjetën një qese të letrës me 50 mijë euro”, ka njoftuar Dogana e Serbisë.

  Doganierët serbë më pas kanë gjetur edhe 17 mijë euro të padeklaruara të shoferi, kurse të tre udhëtarët në kuleta dhe çanta kanë pasur edhe 7600 euro.

  “Udhëtarëve u janë kthyer nga 10 mijë euro, sa lejohet që pa deklarim të bartën përmes kufirit”, thuhet në njoftim.

  Jo shumë kohë më parë në të njëjtin pikëkalim kufitar dy shqiptarëve u janë ndalur 52 mijë e 500 franga zvicerane,

  Artmotion dhe DigitAlb arrijnë marrëveshje të re bashkëpunimi pesëvjeçar
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se ka vërtetë rëndësi shkatërrimi i objektivave ruse në rajonet kufitare. Ai është shprehur se janë...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.