×
Etiketë: shqiptarëve
Bota/Rajoni01 Tetor 2020
Tiranë, 1 tetori – Shqiptarët në Malin e Zi kanë mundësi që të përdorin himnin kombëtar dhe për këtë më shumë detaje ka dhënë në studion e Report Tv, gazetari Marash Dedvukaj. Ai ka sqaruar...
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Malin e Zi, Faik Nika tha se që pas zgjedhjeve vendore të vitit 2019, ku partitë shqiptare mundën të fitonin drejtimin e Tuzit pati përpjekje për të bashkuar partitë politike...
Lajme26 Shtator 2020
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka përkujtuar masakrën e Abrisë së Epërme ku u vranë 23 anëtarë të familjes Deliu. Ai ka thënë se kjo është një nga 400 masakrat e shtetit të Serbisë për...
Lajme21 Shtator 2020
Kreu i AAK’së, Ramush Haradinaj e ka kujtuar kolonel Ahmet Krasniqin në 22 vjetorin e vrasjes së tij. Haradinaj në Facebook ka shkruar se rruga e Kosovës për liri ka qenë e gjatë dhe e...
Lifestyle21 Shtator 2020
Në shumicën e rasteve, gurët në veshka zakonisht janë të vështira për t’u identifikuar. Ndiejmë një d himbje të lehtë, porjo domosdoshmërisht mendojmë për gu rin në veshka. Kjo do të thotë që g urët...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Në takimin e subjekteve politike të komunës së Gucisë bëhet e ditur se u dakorduan që të krijohen organet e reja të pushtetit komunal bazuar në rezultatet e zgjedhjeve të fundit. Bartëse të pushteti për...
Bota/Rajoni13 Shtator 2020
Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ka reaguar në lidhje me thirrjet kundër shqiptarëve të tifogrupit maqedonas ‘Komitët’. Grubi shkruan se gjuha e urrejtjes dhe brohoritjet e sotme të disa të rinjve në mes të Shkupit...
Bota/Rajoni09 Shtator 2020
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot në selinë e partisë në Tetovë takoi ambasadorin e Kosovës në Shkup Gjergj Dedaj, të cilin e informoi lidhur me situatën aktuale në vend si dhe...
Bota/Rajoni09 Shtator 2020
Maqedonia e Veriut gjatë 29 vjetëve të pavarësisë, ka bërë përparime të mëdha, por edhe gabime të cilat i kanë kushtuar humbje kohe për arritjen e synimeve të saja kryesore: anëtarësimin në NATO dhe Bashkimin...
Bota/Rajoni31 Gusht 2020
Sipas rezultateve të parakohshme të zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën dje në Mal të Zi, dy listat shqiptare në kombinim në Komunën e Tuzit fituan rreth 3.700 vota . Lista shqiptare “Koha është tani” rreth...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, njëherit kreu i AAK-së, iu ka bërë thirrje bashkëkombasve në Mal të Zi, që të votojnë për kandidatët shqiptarë në zgjedhjet të cilat po mbahen sot. ”Të nderuar bashkëkombas Janë...
Lajme29 Gusht 2020
Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Mërgim Lushtaku, përmes një postimi në Facebook, ka njoftuar se këtë fundjavë e ka kaluar në pjesën veriore të Mitrovicës, duke vizituar qytetarët tanë atje. Ai tha se...
Bota/Rajoni29 Gusht 2020
Mehmet Zenka nga koalicioni “Bashkë nji za”, që garon në zgjedhjet e përgjithshme në Mal të Zi të dielën e 30 gushtit, është dekoruar të premten me “Urdhrin e Pavarësisë” nga presidenti i Kosovës Hashim...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.