×
 • Lajme
 • Lajme

  Martin Vulaj: Anulimi i takimit në Washington rrezikon që SHBA t’i lajë duart nga Kosova

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Ish-drejtuesi i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Martin Vulaj, ka thënë se i përzgjedhuri special i Shtëpisë së Bardhë për të ndërmjetësuar në dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, është zhgënjyer nga vendimi i palës kosovare për të mos shkuar në Ëashnigton.

  Në një lidhje direkte nga SHBA në Klan Kosova, ai ka thënë se ky anulim takimi rrezikon që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të heqin dorë nga përpjekja për të gjetur zgjidhje për problemin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  “Në këto rrjedhat e fundit ka shumë paqartësi, por është e qartë se nuk është rastësi. Pa dashur të hyj në spekulime, por pasojat janë shumë të rënda, jo vetëm për procesin që kemi qenë në mes, por edhe për kërcënimin që e paraqet për Kosovën”.

  Vulaj ka treguar se ka zhvilluar një bisedë me Grenell dhe se ky i fundit ka dashur që pala kosovare të shkojë për bisedime në SHBA.

  “Grenell ka thënë se ai ka qenë në koordinim me këshilltarë të sigurimit kombëtar të Francës dhe Gjermanisë – Amerika dëshiron të krijojë hapësirë për marrëveshje ekonomike [të krijojë një klimë më të mirë ekonomike, të punësohen njerëzit dhe të krijohen kushte për të hyrë në një fazë politike në të cilën përfshihet edhe Europa]. Pa Europën nuk ka integrim në Bashkim Europian dhe investime të tjera që janë të nevojshme”.

  Ai tregon se Grenell nuk e ka pritur mirë lajmin se Gjykata Speciale ka ngritur aktakuzë ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit.

  “Normal që nuk është pritur mirë; megjithëse e mbështesin procesin e drejtësisë. Nuk është pritur mirë koha kur është shfaqur kjo gjë sidomos duke pasur parasysh natyrën e këtij lajmi. Ishte pak e çuditshme me pas një lajm të tillë që ka pasoja të drejtpërdrejta në dialogun Kosovë-Serbi”.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, duke ka folur për kapacitetet, projektet dhe objektivat e FSK-së, theksoi se synimi final është anëtarësimi i...
  Lajme18 Qershor 2024
  Nënkryetaria e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, së bashku me deputetin Erxhan Galushi, i cili e kryeson Grupin e Miqësisë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar në platformën X”, për shtatoren e ngritur për Leotrim Ahmetin në Skenderaj, 7-vjeçari që u...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.