×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedonia e Veriut shpall gjendje të jashtëzakonshme edhe për 8 ditë të tjera

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, zgjati me 8 ditë gjendjen e jashtëzakonshme, për të mundësuar përgatitjen e qetë të zgjedhjeve.

  Vendimi, siç raportohet nga Zyra e Presidentit, është marrë në bazë të nenit 125 dhe nenit 126 të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë Veriore, pas një propozimi të paraqitur nga Qeveria dhe zgjat tetë ditë, duke filluar nga 15 qershori i vitit 2020.

  “Partitë politike kanë arritur një marrëveshje për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në 15 korrik 2020. Në këtë drejtim, vendimi për të shpallur një gjendje të jashtëzakonshme merret me qëllim që të mundësohet përgatitja e qetë e zgjedhjeve, dhe veçanërisht zbatimi i masave për mbrojtjen e shëndetit publik gjatë procesit zgjedhor, në një pandemi të koronavirusit të deklaruar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë”, thuhej në deklaratë.

  Pas marrëveshjes politike, Presidenti Pendarovski pret që institucionet të ndërmarrin të gjitha hapat për përgatitjen e procesit zgjedhor.

  Në këtë kuptim, Presidenti Pendarovski pret që ditët e gjendjes së jashtëzakonshme të përdoren vetëm për të marrë vendimet dhe protokollet e nevojshme për organizimin dhe zhvillimin e zgjedhjeve, me theks në masat për mbrojtjen e shëndetit publik.

  Presidenti Pendarovski pret që zgjedhjet e parakohshme parlamentare të jenë të drejta, të lira dhe demokratike, duke pasur parasysh perspektivën euro-atlantike të vendit.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Komisioni Evropian ka konfirmuar se ka transferuar 60 milionë euro në mbështetje buxhetore për qeverinë tuniziane, pavarësisht se presidenti tunizian, Kais Saied...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një gjykatë serbe ka gjobitur aktivisten qytetare Aida Çoroviq me 100,000 dinarë (897 dollarë). Kjo siç raportohet për hedhjen e vezëve gjatë...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë së shpejti se do të dërgojnë armë të vogla dhe municione të sekuestruara në Ukrainë ,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Platforma X, dikur Twitter, është rrjeti social në të cilin shpërndahen më së shumti dezinformata dhe gënjeshtra për sa i përket numrit...
  Sport04 Tetor 2023
  Në prag të ndeshjes FC Ballkani – Dinamo Zagreb, e cila zhvillohet të enjten në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, në kuadër...
  Lajme04 Tetor 2023
  Gjermania të mërkurën e quajti tërheqjen e trupave të Serbisë nga kufiri me Kosovën një “hap të rëndësishëm”, por i kërkoi Beogradit...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se votimi në lexim të parë i Projektligjit për shëndet riprodhues dhe fertilizim të asistuar...
  Lajme04 Tetor 2023
  Pas ngjarjes që ndodhi në Banjskë të Zveçanit, NATO ka marrë vendim që të shtojë numrin e pjesëtarëve të KFOR-it në veri....
  Sport04 Tetor 2023
  Lionel Messit i është premtuar lamtumira e Barcelonës që nuk e ka marrë deri më tani, dhe kjo vjen nga bashkëpronari i...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.