×
Etiketë: shpall
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Sllovakia e ka shpallur gjendjen emergjente pasi shënoi rekord të rasteve ditore të koronavirusit të mërkurën. Gjatë 24 orëve të kaluara, në Sllovaki u regjistruan 567 raste të reja të infektimeve, që është shifra më...
Bota/Rajoni27 Shtator 2020
Parlamenti i Azerbajxhanit ka shpallur një gjendje lufte dhe shtetrrethimi në disa rajone pas konfliktit Nagorno-Karabak. Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev tha se kishte të vdekur dhe të plagosur në mesin e popullatës civile dhe...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe dy trupa të pajetë, duke çuar në 26 numrin e viktimave...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Ndërsa Kombet e Bashkuara festojnë 75-vjetorin e themelimit dhe bota gjendet përballë pandemisë së COVID-19 dhe sfidave të tjera, Kina njoftoi të martën një sërë masash për të mbështetur luajtjen nga OKB-ja të një roli...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Shumë vende të botës po kanë probleme që të gjejnë formë se si t’i qasjen pandemisë Covid 19. E tillë është duke u paraqitur situata edhe në Mbretërinë e Bashkuar, e cila ka arritur “një...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Boris Johnson ka njoftuar një sërë masash të reja për të luftuar rritjen e shpejtë të rasteve të koronavirusit në Mbretërinë e bashkuar. Këtu janë pikat kryesore, të cilat do të hyjnë në fuqi në...
Lajme20 Shtator 2020
Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se i kanë shpallur zgjedhjet e brendshme. Nga LVV thonë se nga 20 shtatori, secili anëtar i Lëvizjes, dhe kurdo që është anëtarësuar, do të ketë të drejtë për...
Lajme17 Shtator 2020
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka dekoruar sot me urdhrin “Heroinë e Kosovës” Aza Thaçi–Ferizin, nga Polluzha e Drenicës. Këtë vendim, presidenti e ka marrë në njëvjetorin e vdekjes së gruas, e cila sipas...
Kronika11 Shtator 2020
Rrahim Hashimi thotë është liruar nga të gjitha akuzat për rastin “Afera e fajdeve”. Hashimi që u bë i njohur nga përgjimet, ku ishte impikuar në mashtrim, ryshfet, thotë se është shpallur i pafajshëm, “Pas...
Bota/Rajoni07 Shtator 2020
Arabia Saudite i ka dënuar tetë persona për vrasjen e gazetarit të gazetës “Washington Post”, Jamal Khashoggi. Këta persona janë dënuar me deri 20 vjet burgim. Sipas një raporti të gazetës Al Arabiya, e cila...
Lajme01 Shtator 2020
AShAK-u shpall zgjedhjet për anëtarë Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës ka vendosur të shpallë zgjedhjet për anëtarë të saj. Në një mbledhje e cila është mbajtur më 31 gusht është miratuar Qarkorja për...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Spanja ka bërë të ditur planin për rihapjen e shkollave disa ditë para se të fillojë viti akademik, në të cilin përfshihet obligimi i nxënësve të moshave gjashtë e më lartë të mbajnë maska në klasa, ka njoftuar qeveria të...
Bota/Rajoni22 Gusht 2020
Koreja e Jugut njoftoi se do të rrisë kufizimet kundër COVID-19 në të gjithë vendin, duke filluar nga e diela, në përpjekje për të frenuar shpërthimin në rritje të infeksioneve. “Jemi në një fazë shumë...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.