×
 • Lajme
 • Lajme

  Maloku: Tre hapa të sigurt, se si mund të dal Kosova nga ngërçi aktual

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Profesori dhe njohësi i çështjeve politike, Fadil Maloku ka treguar hapat të cilët duhet të ndiqen që Kosova të dalë nga ngërqi aktual.

  Maloku thotë se hapi i parë është që të arrihet njē konsensus nacional e politik për nevojën e ndryshimeve radikale të “frymës dhe germës ahtisariane”.

  I dyti, sipas tij, lidhet me fillimin e zhveshjes së tërësishme të “fytyrës” kushtetuese e superdiskriminimit pozitiv, derisa hapi i tretë dhe i fundit, është që të pajtohen të gjitha partitë politike pēr ndryshimin e Ligjit Zgjedhor dhe shndrrimin e tij në një Ligj aktiv, praktik, pragmatik dhe të kohēs.

  Postimi i plotë i tij:

  Tre hapa të sigurt, se si mund tē dal Kosova nga ngërqi aktual
  1. HAPA I PARË; Të arrihet njē konsenzus nacional e politik për NEVOJËN e ndryshimeve radikale të “frymës dhe germës ahtisariane”, nëpër gjitha institucionet (tashmë pothuajse) bankrotuese kosovare. Ku me “gishta tanë parlamentar”, nga viktima aktive e Serbisë, me Gjykatën Speciale, e shpallëm vetën tonë agresor …(elaborim fizibiliteti);
  2. HAPI I DYTË; Të filloj zhveshja e tërësishme e “fytyrës” kushtetuese e superdiskriminimit pozitiv, (që është një presedan unik në botë!) ku një vend me 95% të popullësisë etnike, shpallet multietnik…(Analizë;Sociale, politike, ekonomike,juridike e ushtarake);
  3. HAPI I TRETË; Të pajtohën gjitha partitë politike pēr ndryshimin e Ligjit Zgjedhor dhe shndrrimin e tij në një Ligj aktiv, praktik, pragmatik dhe të kohēs…(studim konsistent);
  (P. S. Nga një studim më i gjerë sociologjik)

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme22 Qershor 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës së shpejti do të jetë me aeroport ushtarak në afërsi të kufirit me Serbinë. Mirëpo njohësit e...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se në Ditën Memoriale të Komunitetit Egjiptian ka vizituar disa...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.