×
 • Lajme
 • Lajme

  Lul Raka analizon situatën me koronavirus në vend, si duhet vepruar dhe kush është fajtor për këtë

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Numri i të prekurve me Covid-19 në vendin tonë, javën e kaluar dhe këtë javë ka shënuar rritje të konsiderueshme. Madje situata në vend nga institucionet është vlerësuar të jetë alarmante.

  Me rritjen e numrit të të prekurve nga coronavirusi, pas fazës së tretë të lehtësimit të masave qarkulluese, nga një qershori, institucionet në vend kanë filluar të shtrëngojnë disa masa, por se sa do të japin rezultate kjo ende nuk dihet.

  Bizneset ndonëse janë hapur në tërësi, është rekomanduar të punojnë me staf të reduktuar.

  Në anën tjetër, komunat tashmë kanë filluar secila veç e veç të marrin masa e vendime për atë se si të veprohet tutje në parandalimin e përhapjes edhe më të madhe të këtij virus.

  Mikrobiologu kosovar, e i cili ka qenë shumë aktiv gjatë këtyre muajve me këshillat e rekomandimet e tij, Lul Raka, në një prononcim për IndeksOnline ka deklaruar se duhet të ketë bashkëpunim ndërinstitucional, në mes të komunave dhe qeverisë dhe institucioneve shëndetësore në tejkalimi dhe menaxhimin e situatës.
  “Duhet të ketë bashkëpunim ndërinstitucional në çdo kohë dhe në çdo vend”, tha Raka për IndeksOnline.

  Ndërsa ai nuk ka dashur t’i komentoj masat e ndërmarra nga komunat, duke thënë se si institucionet ashtu edhe punëtorët shëndetësor , i kanë punët e veta dhe se secili duhet ta kryej punën e tij.
  Se kush e ka sjell vendin në këtë pikë ku është shtuar dukshëm numri i të prekurve, sipas Rakës, është pikërisht mos respektimi i udhëzimeve nga ana e qytetarëve.

  ‘Mosrespektimi i udhëzimeve ka sjell rritjen e rasteve, sepse kanë menduar që me 1 qershor në fazën e tretë u kry coronavirusi, s’ka më, dhe kjo ka ndiku drejtpërdrejtë, por secili duhet ta kryej pjesën e vet të përgjegjësisë, edhe qytetarët edhe institucionet me përballu më lehtë, me ulë këtë numër. Përndryshe nëse mbingarkohet kapacitetet është problem”, tha Raka.
  Nëse vazhdohet me trendin e kësaj jave, ku numri i të prekurve shkoi në 141 siç ishte para dy ditësh, sipas Rakës, situata mund të rëndohet edhe më shumë. Kjo pasi që institucionet shëndetësore nuk do të mund t’i dalin ballë mbingarkesës, për shkak të kapaciteteve të limituara brenda tyre.

  “Nëse vazhdon ky trend i rritjes, nëse rritet numri i personave të hospitalizum, dhe personave që kërkojnë respiratorë normal që është mbingarkesë. Që tre muaj ditë janë duke punuar pa ndërprerë, edhe Klinika edhe laboratorët, kështu që problem është”, tha Raka për IndeksOnline.
  Ndryshe sot gjatë ditës Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka dal me një vendim të ri, duke udhëzuar sektorin e gastronomisë se si duhet të funksionojnë në këtë kohë pandemie.

  Kosova deri më tani ka shënuar 1 mijë e 883 raste të të infektuarve me Covid-19, të shëruar janë 968 persona dhe me fatalitet kanë përfunduar 34 persona.

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shkurt 2024
  Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Alim Rama, bashkë me anëtarë të tjerë të kësaj partie kanë pritur delegacionin e Partisë së Veprimit...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla, në një postim në platformën X...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Të tjera
  Vip28 Shkurt 2024
  Çifti i krijuar në “BBVK”, Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj po vazhdojnë romancën edhe pas daljes nga ky format. Mirëpo, duket se...
  Sport28 Shkurt 2024
  Amir Rrahmani ka gjetur golin e radhës në Serie A. Kapiteni i Kosovës shënoi golin e barazimit për Napolin në ndeshjen ndaj...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave të Likoshanit dhe Qirezit, në përkujtim dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Adi Krasta, zëvendësdrejtori i televizionit publik të Kosovës, është kapur duke bërë një veprim skandaloz në emisionin ‘X Factor’ në Shqipëri. Përgjatë...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, ka thënë se do të vazhdojë greva e punëtorëve teknik...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Një veturë është djegur sot rreth orës 15:00 në rrugën “Muharrem Fejza” në Prishtinë. Rastin për Front Online e ka konfirmuar zëdhënësja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.