×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kryeministri Indian: Bëni yoga, është një mbrojtje e sigurt kundër Covid

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Imagjinoni një rreth zjarri, një mbrojtje të padukshme rreth trupit tuaj që ju mbron nga cdo element i jashtëm, që shmang dhe një kërcënim të brendshëm. Joga, meditimi, forcimi i mendjes, mund të ndihmojnë në krijimin e një mbrojteje dhe imunitare, kundër koronavirusit. Deklarata është bërë nga kryeministri i Indisë Narendra Modi, i cili publikoi një mesazh në video për ditën ndërkombëtare të Jogës që shënohet në 21 qershor.

  Kryeministri nacionalist, vegjetarian dhe kundër përdorimit të alkolit praktikon dhe vetë jogen dhe është mjë promovues i trajtimeve të tjera tradicionale indiane që kur është në postin e kryeministrit, që nga 2014. Në politikën e tij janë një mjet i rëndësishëm influence kulturore jashtë vendit.

  Në këtë mënyrë, me anë të kësaj video ai i bën apel bashkëqytetarëve të tij të marrin pjesë në ditën e jogës, që zakonisht bën bashkë me mijëra persona në të gjithë botën. Por këtë herë ai këshilloi që të qëndrohet në shtëpi për shkak të pandemisë.

  Modi këmbëngul se joga është një mik besnik në ndërtimin e një mbrojteje të sigurtë.

  Sigurisht që nuk është një gënjeshtër por në Indi ndoshta nuk mjafton. Vendi me 1.3 miliard banorë është i katërti në botë për numër rastesh me më shumë se 380 mijë viktima.

  Dita botërore e Jogës e miratuar në 2014-ën me një entuziazëm të madh të 177 vende anëtarë të OKB-së, mes të cilave 47 të fesë islame, mbledh cdo vit me mijëra persona.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë të shkallës Rihter goditi rajonin Tarapacá në Kili, njoftoi sot Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), transmeton FrontOnline....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një 84-vjeçar humbi jetën, dy persona u plagosën dhe shtëpia u shkatërrua nga një shpërthim që ndodhi në një shtëpi në kryeqytetin...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Edona dhe Adri kanë diskutuar për zhvillimet që kanë ndodhur në shtëpi. Pas situatave të ndryshme,...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ardi ka filluar të njoftohen më tepër me Kaderin, gjatë darkës pas ‘Prime’. Ai tha për Kaderin se “është një vajzë simpatike”....
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Prokuroria e Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka ngritur aktakuzë ndaj 10 personave, prej tyre tetë zyrtarë dhe dy qytetarë, në...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Shpresat e Real Madridit për të nënshkruar me yllin e Bayern Munichut, Alphonso Davies në vitin 2024 janë goditur nga një tjetër...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Derisa po qëndronin në dhomën e gjumit Kaderi ka thënë se “unë ndihem e kërcnuar nga Blerando”. Ai duke kënduar i ka...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banori më i ri i Big Brother VIP Kosova, Ardi dhe Buci kanë diskutuar për sjelljet e Bleros, ku disa nga deklaratat...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.