×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kroacia jep 264 euro për punëtorët e kompanive të prekura nga koronavirusi

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Qeveria kroate do t’i përkrahë financiarisht kompanitë që i kanë pakësuar ditët e punës gjatë javës dhe të ardhurat e të cilave kanë rënë për së paku 20 për qind në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar. Lajmin e konfirmoi kryeministri kroat, Andrej Plenkoviq.

  “Qëllimi është që të ruhen vendet e punës në kompanitë ku rrethanat e jashtëzakonshme e kanë zvogëluar vëllimin e punës. Përkrahja qeveritare do të jetë dy mijë kuna (rreth 264 euro) në muaj për secilin punëtor”, tha kryeministri kroat gjatë një konference për gazetarë.

  Kjo masë pritet të jetë në fuqi nga 1 qershori deri më 31 dhjetor të këtij viti për kompanitë që i kanë pakësuar javët e punës për shkak të rënies së aktivitetit si rezultat i pandemisë, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

  Qeveria e Kroacisë tashmë i ka shpenzuar rreth tetë miliardë kuna (mbi një miliard euro) që nga marsi si ndihma financiare për ruajtjen e vendeve të punës në kompanitë e prekura nga pandemia. Kjo ndihmë është ofruar kryesisht përmes pezullimit të taksave dhe përkrahjes në paga.

  Masa e re për javët e shkurtuara të punës pritet t’i kushtojë qeverisë rreth 400 milionë euro. Kroacia ka parashikuar deficit buxhetor prej 6.8 për qind të prodhimit vendor gjatë këtij viti.

  Black Friday në NimiTV | 13 muaj abonim për vetëm 6€ muaji
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.