×
 • Lajme
 • Lajme

  Krejt çka ndodhi deri më tani në aksionin e sotëm të Eulexit në zyret e OVL-UÇK-së

  FrontOnline
  25 Shtator 2020

  Paradita e sotme nisi zhurmshëm në Organizatën e Veteranëve të Luftës së UÇK-së. Diku rreth orës 11:00 në zyrat e kësaj organizate hynë pa paralajmërim dhjetëra policë të armatosur e të maskuar të EULEX-it.

  Urdhëri ishte i qartë. Specialja dërgoi sot në zyret e Veteranëve të Luftës dhjetëra policë të armatosur rëndë të EULEX-it. Një pjesë e madhe e këtyre policëve u futën brenda selisë, teksa një pjesë u stacionuan edhe jashtë, në rast të ndonjë eventualiteti që mund të nxiste tensionim të situatës.

  Hyrja e selisë së OVL-së u mbush me gazetarë. Para shkallëve që çonin në katet e sipërme ku gjenden zyrat e organizatës, qëndronin diku rreth 4-5 policë të maskuar, që vëzhgonin çdo lëvizje, hyrje-dalje aty.

  Situata ishte e paqartë ende, ndërsa dikush fliste për arrestime, e dikush veç për bastisje. Disa minuta më vonë, aty u shfaq avokati i angazhuar nga OVL, Tomë Gashi. Ky i fundit nuk foli para mediave, por në bashkëbisedim me gazetarë tha se operacioni ishte bastisje.

  “Unë besoj që nuk po e kërkojnë askënd, atë që e kërkojnë e dinë se ku me gjet”, tha ai.

  Zyrtarë të OVL-së hynin e dilnin vazhdimisht nga zyrat e tyre, pa u penguar nga policët që gjendeshin tek porta. Por, kjo nuk zgjati shumë.

  Pak më vonë aty erdhi edhe sekretari i Organizatës, Faton Klinaku. I frustruar e nervozuar, Klinaku para mediave nuk hezitoi që zyrtarët e Speciales t’i quaj kriminelë. Madje tha se nëse nuk ka veprim nga shteti, ata do të veprojnë si në kohën e Jugosllavisë.

  “Jeni duke vepruar si në kohën e Jugosllavisë. Ju thash ashtu dhe nëse shteti ynë nuk merr masa ndaj këtyre kriminelëve, do të jemi të detyruar të veprojmë ndaj tyre si ndaj Jugosllavisë”, deklaroi ai para gazetarëve.

  E shteti u paraqit pas deklaratës së Klinakut. Aty erdhën Policia e Kosovës për të larguar gazetarët nga hyrja e objektit ku gjenden zyret e OVL-së. Pak më vonë, gazetarët i përcollën deri në anën tjetër të rrugës.

  Dalja e gazetarëve në anën tjetër të rrugës solli një qetësi të shkurtër tek vendi i ngjarjes. Qetësinë e prishën hetuesit e Speciales që me pako të boshatisura hynë brenda objektit të Organizatës së Veteranëve të Luftës. Fillimisht, u mendua se aty do të ketë vetëm bastisje.

  Hyrja e hetuesve brenda në OVL të UÇK-së u përcoll me indinjatë të veteranëve të tjerë dhe personave që ishin mbledhur aty, e po ndiqnin këtë “shfaqje”. Shumëkush kush kalonte madje s’e dinte se as çfarë po ndodhte.

  Llogaritjet se sot s’do ketë arrestime u prishën rreth gjysmë ore më vonë. Nënkryetari i OVL-së, Nasim Haradinaj, konfirmoi se është arrestuar kreu i organizatës, Hysni Gucati. Krejt çka pritej, ishte që Gucati të dilte i prangosur nga selia ku punoi pas luftës.

  Tensionimit të mundshëm të situatës i paraprinë forcat e shtuara të Policisë së Kosovës që u paraqitën aty. Kësaj radhe ishin Njësia Speciale.

  Rrethimi i hyrjes së OVL-së, u pasua me daljen e Hysni Gucatit nga selia e organizatës me pranga në duar. Kjo u përcoll me brohoritje dhe nervozizëm tek qytetarët. Hysni Gucati u mor nga makinat e blinduara që ishin sjellë nga forcat e EULEX-it. I njëjti pritet të dërgohet për në Hagë.

  Arrestimi i Gucatit gati dy orë më vonë u përcoll me protesta nga disa veteranë që ishin mbledhur tek selia e OVL-së, të cilët hodhën shishe në drejtim të policëve të EULEX-it që janë të pozicionuar para zyrave të organizatës.

  Lajmi.net ka pyetur në Zyrën e Prokurorit të Specializuar se cila ishte arsyeja e arrestimit të Gucatit, se a ishin dosjet apo konfirmimi i ndonjë aktakuze, mirëpo që të njëjtit nuk kanë kthyer përgjigje.

  Një aksion të ngjashëm ndërkaq, forcat e EULEX-it e kryen edhe dje, por pa praninë e mediave, kur u arrestua ish-eprori i UÇK-së, Salih Mustafa.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka treguar se si presidentja Vjosa Osmani i ishte kërcënuar lidhur me dekretimin e Kryeprokurorit të Shtetit,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Deputeti i VV-së, Dimal Basha, ka dhënë një koment për pamjet që publikoi sot RTK teksa Milan Radoiçiq shihet duke rrahur brutalisht...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se Qeveria e Kosovës, për herët të parë e ka prioritetizuar adresimin e dhunës në...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.