Lajme

Krejt çka ndodhi deri më tani në aksionin e sotëm të Eulexit në zyret e OVL-UÇK-së

Krejt çka ndodhi deri më tani në aksionin e sotëm të Eulexit në zyret e OVL-UÇK-së
16:16 | 25 Shtator 2020

Paradita e sotme nisi zhurmshëm në Organizatën e Veteranëve të Luftës së UÇK-së. Diku rreth orës 11:00 në zyrat e kësaj organizate hynë pa paralajmërim dhjetëra policë të armatosur e të maskuar të EULEX-it.

Urdhëri ishte i qartë. Specialja dërgoi sot në zyret e Veteranëve të Luftës dhjetëra policë të armatosur rëndë të EULEX-it. Një pjesë e madhe e këtyre policëve u futën brenda selisë, teksa një pjesë u stacionuan edhe jashtë, në rast të ndonjë eventualiteti që mund të nxiste tensionim të situatës.

Hyrja e selisë së OVL-së u mbush me gazetarë. Para shkallëve që çonin në katet e sipërme ku gjenden zyrat e organizatës, qëndronin diku rreth 4-5 policë të maskuar, që vëzhgonin çdo lëvizje, hyrje-dalje aty.

Situata ishte e paqartë ende, ndërsa dikush fliste për arrestime, e dikush veç për bastisje. Disa minuta më vonë, aty u shfaq avokati i angazhuar nga OVL, Tomë Gashi. Ky i fundit nuk foli para mediave, por në bashkëbisedim me gazetarë tha se operacioni ishte bastisje.

“Unë besoj që nuk po e kërkojnë askënd, atë që e kërkojnë e dinë se ku me gjet”, tha ai.

Zyrtarë të OVL-së hynin e dilnin vazhdimisht nga zyrat e tyre, pa u penguar nga policët që gjendeshin tek porta. Por, kjo nuk zgjati shumë.

Pak më vonë aty erdhi edhe sekretari i Organizatës, Faton Klinaku. I frustruar e nervozuar, Klinaku para mediave nuk hezitoi që zyrtarët e Speciales t’i quaj kriminelë. Madje tha se nëse nuk ka veprim nga shteti, ata do të veprojnë si në kohën e Jugosllavisë.

“Jeni duke vepruar si në kohën e Jugosllavisë. Ju thash ashtu dhe nëse shteti ynë nuk merr masa ndaj këtyre kriminelëve, do të jemi të detyruar të veprojmë ndaj tyre si ndaj Jugosllavisë”, deklaroi ai para gazetarëve.

E shteti u paraqit pas deklaratës së Klinakut. Aty erdhën Policia e Kosovës për të larguar gazetarët nga hyrja e objektit ku gjenden zyret e OVL-së. Pak më vonë, gazetarët i përcollën deri në anën tjetër të rrugës.

Dalja e gazetarëve në anën tjetër të rrugës solli një qetësi të shkurtër tek vendi i ngjarjes. Qetësinë e prishën hetuesit e Speciales që me pako të boshatisura hynë brenda objektit të Organizatës së Veteranëve të Luftës. Fillimisht, u mendua se aty do të ketë vetëm bastisje.

Hyrja e hetuesve brenda në OVL të UÇK-së u përcoll me indinjatë të veteranëve të tjerë dhe personave që ishin mbledhur aty, e po ndiqnin këtë “shfaqje”. Shumëkush kush kalonte madje s’e dinte se as çfarë po ndodhte.

Llogaritjet se sot s’do ketë arrestime u prishën rreth gjysmë ore më vonë. Nënkryetari i OVL-së, Nasim Haradinaj, konfirmoi se është arrestuar kreu i organizatës, Hysni Gucati. Krejt çka pritej, ishte që Gucati të dilte i prangosur nga selia ku punoi pas luftës.

Tensionimit të mundshëm të situatës i paraprinë forcat e shtuara të Policisë së Kosovës që u paraqitën aty. Kësaj radhe ishin Njësia Speciale.

Rrethimi i hyrjes së OVL-së, u pasua me daljen e Hysni Gucatit nga selia e organizatës me pranga në duar. Kjo u përcoll me brohoritje dhe nervozizëm tek qytetarët. Hysni Gucati u mor nga makinat e blinduara që ishin sjellë nga forcat e EULEX-it. I njëjti pritet të dërgohet për në Hagë.

Arrestimi i Gucatit gati dy orë më vonë u përcoll me protesta nga disa veteranë që ishin mbledhur tek selia e OVL-së, të cilët hodhën shishe në drejtim të policëve të EULEX-it që janë të pozicionuar para zyrave të organizatës.

Lajmi.net ka pyetur në Zyrën e Prokurorit të Specializuar se cila ishte arsyeja e arrestimit të Gucatit, se a ishin dosjet apo konfirmimi i ndonjë aktakuze, mirëpo që të njëjtit nuk kanë kthyer përgjigje.

Një aksion të ngjashëm ndërkaq, forcat e EULEX-it e kryen edhe dje, por pa praninë e mediave, kur u arrestua ish-eprori i UÇK-së, Salih Mustafa.

Cilësi, gatim dhe shpërblim

Të tjera