×
 • Lajme
 • Lajme

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët

  FrontOnline
  17 Janar 2024

  Dyshekët e Comodita-s janë afro dyfish më të eksportuara sesa secili produkt tjetër nga Kosova.

  Kjo e bën kompaninë Comodita Home kryeeksportuesin e Kosovës për vitin 2023.

  Këtë rekord e ka konfirmuar edhe Instituti GAP, i cili duke u thirrur në të dhënat zyrtare të Doganave të Kosovës, me vlerën e përgjithshme eksportuese prej 98 milionë e 827 mijë eurosh, rendit dyshekët si produkti bindshëm i pari për vitin që lamë pas.

  Mallrat e tjerë në listën e eksporteve kosovare janë tubat prej çeliku ose hekuri, pijet freskuese, mobiliet, mbetjet dhe skrapi i hekurit apo çelikut, energjia elektrike, pllakat dhe shiritat prej plastike si dhe kostumet.

  Në anën tjetër, produkti më i importuar në Kosovë ka qenë nafta me 10.2 për qind apo 588 milionë e 297 mijë euro, pasuar nga veturat dhe mjetet tjera motorike me 7.9 për qind dhe tubat prej hekuri apo çeliku, 2.5 për qind.

  Comodita Home për disa vjet me radhë tashmë renditet si eksportuesi më i madh nga Kosova.

  Produktet e Comoditas ka kohë që janë renditur në mesin e 5 produkteve më të shitura në kategorinë e tyre në tregjet prezente.

  Kompanitë dhe zingjirët me të njohur amerikanë të shitjes si Amazon, Walmart, Wayfair, Overstock, Home Depot, Costco,

  Target e të tjera janë në mesin e bashkëpunëtorëve ku plasohen prodhimet e Comodita Home.

  Në shumë nga dyqanet online të këtyre kompanive, dyshekët kosovarë renditen edhe në kategorinë “bestseller”.

  Përveç tregut amerikan, Comodita ka plasuar prodhimet e veta edhe në shtete të ndryshme evropiane, siç janë Gjermania, Austria, Holanda, Danimarka, Suedia, Greqia, Kroacia, si dhe vendet e rajonit Shqipëri, Mal i Zi dhe Maqedoni e Veriut.

   

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...
  Lajme25 Maj 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në kuadër të vizitës zyrtare në Uashington D.C mbajti një ligjëratë...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se me ftesë të Federatës së Çiklizmit të Kosovës dhe grupit...
  Sport25 Maj 2024
  Është mbyllur xhiro e fundit e Superligës së Kosovës në futboll, ku Ballkani e ka mposhtur Prishtinën, ndërsa Gjilani e ka siguruar...
  Vip25 Maj 2024
  Nora Istrefi dhe Robert Berisha kanë vite që janë ndarë. Por se si qëndron raporti i tyre në ditët e sotme, e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.