×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kina e miraton testimin në njerëz të një vaksine kundër koronavirusit

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Autoritetet kineze e kanë miratuar për testim në njerëz një vaksinë të prodhuar nga kompania “Chongqing Zhifei”. Lajmin e bëri të ditur vetë kompania.

  Vaksina që është zhvilluar në bashkëpunim me Institutin e Mikrobiologjisë të Akademisë së Shkencave në Kinë është certifikuar nga Administrata Kombëtare për Produkte mjekësore për t’u bërë pjesë e testimeve klinike, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

  Hulumtuesit dhe kompanitë kineze janë duke i testuar në njerëz gjashtë vaksina eksperimentale dhe më shumë se 12 vaksina janë në faza të ndryshme të testimeve klinike në nivel botëror.

  Megjithatë, asnjëra prej këtyre vaksinave ende nuk ka arritur në shkallë të gjerë të testimit apo në fazën e tretë të hulumtimit klinik, që është hap i nevojshëm para se vaksina të futet në përdorim.

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.