×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kim Jong Un bën gati mijëra fletushka propagandistike, do i shpërndajë në Korenë e Jugut

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Koreja e Veriut po përgatit një fushatë masive propagande dhe thotë se do të dërgojë në Korenë e Jugut fletushka për të denoncuar dezertorët dhe mediat e Jugut. Ky është veprimi i fundit hakmarrës i Penianit, ndërsa marrëdhëniet mes dy vendeve janë rritur.

  Verikoreanët e zemëruar “po përgatiten për një fushatë masive shpërndarjeje të fletushkave propagandistike në Jug,” njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve KCNA.

  “Çdo veprim armiqësor kërkon kundërpërgjigje dhe vetëm kur ta përjetojnë vetë dhimbjen mund të na kuptojnë,” shton mesazhi i agjencisë.

  Prej ditësh Koreja e Veriut ka akuzuar dezertorët për shpërndarjen e materialeve propagandistike përgjatë vijës kufitare dhe ka kërcënuar me përgjigje ushtarake.

  Të martën e kaluar, Peniani, hodhi në erë zyrën ndërkoreane të bashkëppunimit.

  Ministria jugkoreane e Bashkimit, që përgjigjet ndër të tjera edhe për dialogun me Veriut e dënoi fushatën e Penianit dhe bëri thirrje për anulimin e saj, ndërsa më herët ministri dha dorëheqjen.

  Kërcënimet e Koresë së Veriut, nxitën një grup dezertorësh që të anulonin planin e tyre të dërgimit të qindra e mijëra shisheve të mbushura me oriz, barna dhe maska. Zakonisht ky veprim kryhet duke i hedhur shishet në det në mënyrë që ato të merren nga qytetarët e izoluar në Korenë e Veriut.

  Për shkak të izolimit dhe mungesës së informacionit për gjendjen e përhapjes së koroanvirusit në Korenë e Veriut, ka shqetësime se numri i të infektuarve dhe i viktimave është i lartë, por të dhënat nuk raportohen.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Të paktën tre persona humbën jetën pasi një helikopter u rrëzua në jug të Mexico City, sipas autoriteteve lokale. Pablo Vazquez, kreu...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që përballet me akuza penale sot, ndërsa në Nju Jork...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Të tjera
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Lajme15 Prill 2024
  Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se ekziston mundësia, siç tha ai falë avokimit francez, të shqyrtohet shtyrja e anëtarësimit të Kosovës...
  Lajme15 Prill 2024
  Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”....
  Lajme15 Prill 2024
  Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, është parë mëngjesin e sotëm teksa po hynë në Prokurorinë Speciale të Republikës së...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.