Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Këto dy vende vendosin sanksione ndaj Lukashenkos

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Britania dhe Kanadaja kanë vendosur sanksione ndaj Presidentit bjellorus Alexander Lukashenko, djalit të tij dhe zyrtarëve të tjerë të lartë lidhur me pretendimet për manipulimin e zgjedhjeve presidenciale të vendit dhe aktet e dhunës ndaj protestuesve.

  Janë sanksionet e para nga ana e fuqive të mëdha perëndimore kundër zyrtarëve të qeverisë Bjelloruse, në bazë të të cilave atyre u ndalohet menjëherë udhëtimit dhe u ngrihen pronat.

  Masat shtypëse që zoti Lukashenko ndërmori pas zgjedhjeve, rezultuan në arrestimin e më shumë se 12,000 njerëzve që morën pjesë në demonstrata masive që shpërthyen pasi ai pretendoi fitoren, ndërsa kundërshtarët thonë se kishte pasur vjedhje votash. Presidenti Lukashenko ka mohuar që zgjedhjet të jenë manipuluar.

  “Sot Britania e Madhe dhe Kanadaja kanë dërguar një mesazh të qartë duke vendosur sanksione kundër regjimit të dhunshëm dhe mashtrues të Aleksandër Lukashenkos,” tha në një deklaratë Sekretari i Jashtëm Britanik Dominic Raab.

  “Ne nuk i pranojmë rezultatet e zgjedhjeve,” vazhdon deklarata. “Ne do të vënë para përgjegjësisë ata që janë përgjegjës për banditërinë kundër popullit Bjellorus dhe do të ngremë zërin për vlerat tona të demokracisë dhe të drejtave të njeriut.”

  Ministri Federal i Punëve të Jashtme Kanadeze Francois-Philippe Champagne tha, “Kanadaja nuk do të qëndrojë në heshtje ndërsa qeveria e Bjellorusisë vazhdon të kryejë shkelje sistematike të të drejtave të njeriut dhe nuk tregon asnjë shenjë të përkushtimit të vërtetë për të gjetur një zgjidhje përmes negociatave me grupet e opozitës.”

  Ndërsa në Bjellorusi vazhdojnë protestat kundër Presidentit Aleksandër Lukashenko, udhëheqësja e opozitës bjelloruse Svitlana Tsikhanouskaya, u takua sot në Lituani me Presidentin francez Emmanuel Macron. Sipas zonjës Tsikhanouskaya, presidenti francez premtoi ndihmë për zgjidhjen e krizës politike në Bjellorusi dhe lirimin e të burgosurve politikë.

  Ndërkohë udhëheqësja e opozitës në Bjellorusi, Svitlana Tsikhanouskaya thotë se Presidenti francez Emmanuel Macron premtoi gjatë takimit se do të ndihmojë fillimin e bisedimeve me autoritetet bjelloruse dhe lirimin e të burgosurve politikë.

  “Ai premtoi se do të bëj gjithçka që është e mundur që të ndihmojë me negociatatat, gjatë krizës politike në vendin tonë. Ai shtoi se do të bëjë gjithçka që është e mundur të ndihmojë për lirimin e të burgosurve politikë”, tha udhëheqësja e opozitës bjelloruse pas takimit me zotin Macron.

  Presidenti Macron e takoi zonjën Tsikhanouskaya në Vilnus të Lituanisë, në ditën e dytë të vizitës së tij në vendet baltike.

  Udhëheqësja e opozitës në Bjellorusi u largua drejt Lituanisë pas zgjedhjeve të 9 gushtit, rezultati i të cilave është kontestuar ndërsa zoti Lukasheno thotë se i fitoi me 80 për qind të votave.

  Përpara takimit me zonjën Tsikhanouskaya, presidenti Macron ripohoi qëndrimin e Francës që nuk e njeh zotin Lukashenko si president të zgjedhur dhe se bisedimet janë rruga e vetme e një tranzicioni paqësor.

  Takimi Tsikhanouskaya-Macron vjen pas fundjavës së shtatë radhazi ku dhjetëra mijëra njerëz mblidhen në rrugë për të demonstruar kundër Presidentit Lukashenko i cili ndodhet në pushtet prej 26 vitesh.

  Në demonstratën e fundit raportohet për 500 arrestime të reja. Autoritetet në Bjellorusi nuk po japin shenja zmbrapsjeje.

  Pak ditë më parë ministri i jashtëm bjellorus, Vladimir Makei, tha se ndërhyrjet e qeverive të huaja në punët e brendshme, sanksionet dhe masat tjera do të japin efekte të kundërta dhedo të shkojnë në dëm të të gjithëve.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kanë shpërthyer sërish tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, dy ditë përpara se të rifillonin bisedimet që synonin përfundimin e një marrëveshjeje paqeje...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  “Kina mbështetë përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme e këtij...
  Të tjera
  Vip30 Maj 2023
  Albina Kelmendi duket se do e prekë sërish skenën e “Eurovizionit”. Ajo ka zbuluar se ka marrë disa oferta prej shteteve pjesëmarrëse...
  Lajme30 Maj 2023
  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se nuk kanë raport zyrat nëse është ndërprerë mësimi në komunat...
  Lajme30 Maj 2023
  Eurodeputeti dhe kryetari i Partisë së Gjelbër Europiane, Thomas Waitz ka thënë se përshkallëzimet e fundit në veri janë “rezultat i viteve...
  Kronika30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur pa shenja jete një burrë në banesën e tij në Fushë Kosovë. Në vendin...
  Lajme30 Maj 2023
  Janë ndaluar për 48 orë dy nga pesë të arrestuarit e mbrëmshëm për sulme me mjete shpërthyese ndaj ushtarëve të KFOR0-it, policisë...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  “Kina mbështetë përpjekjet e Serbisë për të mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme e këtij...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.